VARLIĞINI HİSSETTİĞİMİZ DEĞİL YOKLUĞUNU HİSSEDECEKLERİMİZ VARDIR

Ekran Resmi 2015-10-23 15.17.45
Ne zaman Makamlara atanmış bir görevli gelse, “Hoş Geldin” kuyrukları uzar gider.“Hoş geldin” geleneğimizin temel davranış biçimlerindendir. Bir mekâna girdiğimiz zaman, “hoş geldiniz” demek, çoğu zaman birçok kötü niyetten arı iyi bir davranıştır. İnsani özellik taşır.
Gelinen bir Makamdan, “hoş gitmek” ise çok daha asil ve çok daha erdemli ve anlamlıdır.
Özellikle de devlet yöneticileri için bu geçerlidir.
Göreve atanan üst düzey bir yetkiliye “hoş geldiniz” kuyruğu, geleneklerimiz açısından beni bir yandan mutlu ederken diğer yandan düşündürmektedir.
İçtenlik ve çıkar duyguları birbirine karışır. Gerçi zamanla bu ayırımı yöneticiler yapar ama yine de bana çok fazla önem hissettirmez.
Gelinen Makamdan “hoş gitmek” işte benim için konu budur.
Çok geliş gidişlere tanık oldum ve çok yaşadım.
Hoş giden öylesine değerli insanlar tanıdım ki bunlardan biri de yakın zamanda Hoş gidecek olan Selendi Kaymakamımız Sayın Hasan Meşeli’dir.
Yönetimin başında hizmet üretenlerin, kahredici bir yazgısı vardır; yaptıkları ile değil yapmadıkları ile yargılanırlar. Ancak bir de iyi yanı vardır; yapmadıkları için kısa vadede ceza çekerlerken, yaptıkları için uzun vadede ödül alırlar.
Bir incelik daha, kendini, devletine, topluma adamış ve Makamının sorumluluğunu taşıyan hiçbir insan ödül amacıyla iş yapmaz.O, insandan taraf görevini yapar.
Bu nasıl olur? Sayın Hasan Meşeli için bu sorunun yanıtı basit. Çok kez şunu dedi ki: “Yönetimin başarısı adalettir.”
“Sorumluluk bize rahatlık değil; halkımıza karşı görevimizi daha hassasiyetle yapma görevi yükler.”“Sosyal adaleti sağlayıcı ortamların sağlanması devletin görevidir.”
Bu görüşlerden neyi çıkarıyoruz: Sayın Kaymakamımız Hasan Meşeli, Selendi de devlet – Vatandaş arasındaki ilişkilerde saygı çıtasını yükseltmiştir. Bu çıtanın seviyesi artık Selendi için düşmez ve düşemeyecek bir konuma gelmiştir.
Sayın Kaymakamımız Hasan Meşeli Selendi’de her alanda yapmış olduğu çalışmalar, yaşam kalitesinin yükseltilmesine, insanın insan yerine konma anlayışının kökleşmesine, başta “Neden Olmasın” projesi, Yaşlı ve Engelliler için yapılan projesi, Yelimere kanyonu için yapılan tanıtıcı girişimler olmak üzere birçok konuda ilerleme gerçekleştirmiştir.
Sayın Kaymakamımız Meşeli ile birlikte Selendi halkı, “Baba” ile özleştirilen Sosyal Devlet’in şefkatli yüzüyle karşılaşmış oldu. Selendi halkı anladı ki, “Baba” kelimesinin sadece asık, somurtkan ve uzak bir yapısı yokmuş.
Sayın Meşeli, “Devletin şefkatli yüzü olarak” Türkiye’ye gereklidir. Gerçekten de kitaplarda “teorik” olarak okuduğumuz ve sınavlarda sorulan “devlet adamlığı erdemlerinin” temsilcisidir. Teorideki bu erdemlerin, pratiği olarak devlet adamlığı görevini yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.