TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 


         Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

Eğitime büyük darbe olarak görülen 4+4+4 sisteminin yarattığı kargaşa ortamı halen devam etmektedir. Okullar birbirlerinden ayrılmakta, ilk okullar ortaokula, ortaokullar ise ilkokula dönüştürülmektedir.

Manisa Akhisar ilçemizde eski sisteme göre eğitime devam eden Atatürk İlköğretim kurumlarının bundan böyle ortaokul olarak hizmet vereceği gerekçesiyle ilkokul öğrencilerinin uzak bir okula nakledilmesi kararı alınmıştır. Bu karar öğrencilerin mağdur olmalarına neden olacağından  velilerin tepkisine neden olmuştur.

6287 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yapılacak değişikliklerin hangi kıstaslara göre yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve “velilerin yoğun itirazı bulunmuyorsa” şartı getirilmiştir.

Çok sayıda veli Akhisar Kaymakamlığına dilekçe vererek ilkokulun taşınması kararının iptal edilmesini istemişlerdir.

Bunlara göre;

1-    Akhisar Atatürk İlkokulu öğrencilerinin başka bir okula nakledilmesinin gerekçesi nedir?

2-    Manisa ve ilçelerinde kapatılacak, taşınacak veya öğrencileri nakledilecek başka okullar var mıdır? İsimleri nedir?

3-    Öğrenci velilerinin yoğun itirazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından neden dikkate alınmamıştır?

4-    2010 yılından bu yana Akhisar’da eğitim öğretime açılan yeni okullar var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.