18 Ocak 2019, Cuma
Bizi izleyin:
Giriş Yap EUR   TL0,34USD   TL0,34
24 Şubat 2016 | Son Güncelleme: 24.02.2016-11:28

Sütte Fiyatı İndirmek Ahlaki Değil

0
Sütte Fiyatı İndirmek Ahlaki Değil

Son günlerde süt fiyatlarının 1 liranın altına düşmesine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sert tepki gösterdi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile beraber katıldığı Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’nda konuştu.

 

Bakan Çelik, süt üretiminde iyi bir noktaya gelindiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

“18.5 milyon tonu aşan bir üretimimiz var. Burada son günlerde tartışılan, bakanlık sanki bir baskı aracıymış gibi serbest piyasaya müdahale eden bir durum varmış gibi yaklaşım belli çevreler tarafından pompalanmaya çalışılıyor.

 

Tümüyle yalandır. Bizim Et ve Süt Konseyi bir araya geliyor. İçinde sanayiciler ve bütün kesimler var. Kendileri sütün litresi 1 lira 15 kuruş diyorlar. Kendileri belirliyorlar.

 

Fazla sütle ilgili fiyat düşürmek ahlaki değildir. Sanayicilere buradan sesleniyorum; sizin belirlediğiniz fiyat. Size kimse demedi ki 1 lira 15 kuruş belirleyin diye.

 

O halde burada pazar daralması varsa gelin birlikte konuşalım. 4 bin 500 lira süt tozunun tonuna destek veriyorum. Bunu getirip üreticiye fatura etmenin bir anlamı var mı?

 

Kendi bindiğin dalı kesiyorsun. Yarın sütü nereden bulacaksın. Süt konusunda iyi bir noktaya geldik. Bunun sürdürülebilirliğini beraber sağlayacağız. Senin sıkıntını Bakanlık anlıyor. O halde sende üreticinin sıkıntısına ortak olacaksın” dedi.

 

 

“Sahada olacağız”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, yeni bir idari yapılanmaya geçileceğini vurguladı.

 

Bakan Çelik şöyle konuştu “İdari yapımızı masadan ziyade sahada, masadan ziyade tarla da nasıl sevk edebiliriz diye değerlendirmeler yaptık ve bizim 16 bin personelimiz ile her işletmeden sorumlu teknik elemanların olduğu idari yapılanmaya doğru gidiyoruz.

 

İstatistiki verilerin çok daha sağlıklı olması için bizzat alandan merkeze verilerin takip edildiği bir sistem önümüzdeki günlerde hayatiyet bulacaktır.”

Etiketler:
Yorum Yazın

Yorumlar 0 yorum

© Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları SELENDİ MEDYA ve haber kaynaklarına aittir, lütfen haberleri izinsiz kopyalamayınız. Youtube Video İndir 45 Haber