Süt Taşımaya Sınırlama

Çiğ süt taşımaya sınırlama getirildi. Çiğ süt artık günün her saati taşınamayacak. Çiğ süt taşınan araçlarda ayrıca yem, inşaat malzemeleri gibi maddeler de taşınamayacak. İşte süt taşıma ile ilgili ayrıntılar…. 

 sut_agi

Çiğ süt toplayan araçların sütü hijyenik koşullarda süt işleme tesisine ve süt toplama merkezlerine intikali amacıyla uygulamada önemli olan bazı yaptırımlar içeren Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı uygulanmaya başlandı.

 

SÜT TOPLAMALARINA İZİN VERİLMEYECEK

Alınan kararlar doğrultusunda artık çiğ süt toplama araçlarına, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Süt Toplama Araç Kayıt Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Süt Toplama Araç Kayıt Belgesi almayan hiçbir nakil aracının çiğ süt taşımasına izin verilmeyecek. Süt toplamak üzere tahsis edilmiş ve Süt Toplama Araç Kayıt Belgesi alan araçların başka amaçla kullanılmasına ve araçlarda süt tankı haricinde çapraz bulaşmaya neden olacak şekilde yem, inşaat malzemeleri ve benzeri maddelerin taşınmasına kesinlikle izin verilmeyecek.

 

TAŞIMA SAATLERİ DE BELİRLENDİ

Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı doğrultusunda; Karaman il sınırları içerisinde faaliyet gösteren süt toplayıcılarının müstahsiller tarafından üretilen sıcak çiğ sütlerin sağımdan sonra 2 saat içerisinde süt toplama merkezlerine ve süt işleme tesislerine ulaştırılması süreci sıkı bir şekilde takip edilecek. Bu kapsamda çiğ inek sütü Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim aylarında her gün sabah 06.30-08.30 saatleri, akşam 19.00-21.00 saatleri arasında; Kasım-Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarında her gün sabah 07.00-09.00 saatleri, akşam 17.00-19.00 saatleri arasında toplanabilecek. Ayrıca çiğ inek sütünün taşınmasında uygun olmayan (atık su ambalajları vb.) plastik ambalaj gibi malzemelerin kullanılmasına izin verilmeyecek.

 

UYMAYANLARA YASAL İŞLEM YAPILACAK

Alınan kararlara ilişkin İl Müdürlüğü tarafından sektör temsilcileri ile (Süt Toplama Merkezleri Sahipleri ve Süt İşleme Sahipleri)  konu hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. Müstahsillerimizin ve süt toplama faaliyeti yürütenlerin Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlara titizlikle uymaları gerekmekte olup, kurumumuz ve ilgili kurumlar tarafından yapılacak denetimlerde söz konusu kararlara uymayanlar hakkında yasal işlem uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.