SON GÜNLERDEKİ DOMUZ GRİBİ SÖYLENTİLERİ ÜZERİNE

Domuz gribi değil H3N1

 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, grip hastalığının sıklıkla görülmeye başlandığını, ancak rahatsızlığın domuz gribi (H1N1) değil, farklı bir virüs türü H3N1 olduğunu bildirdiler.

grip_536299186

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, mevsim itibariyle grip hastalığının sıklıkla görülmeye başlandığını, ancak rahatsızlığın vatandaşı paniğe sevk eden  (H1N1) değil, farklı bir virüs türü olduğunu bildirdiler. Bakanlıktan konuyla ilgili Hürriyet’e şu bilgi verildi:

“Grip, her yıl çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden olan bir hastalık. Dünya genelinde mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görülür. Türkiye’de insanları bu hastalıktan korumak amacıyla Bakanlığımızca özel programlar yürütülerek grip hastalığının tipleri, yaygınlığı ve etkisi izleniyor. Elde edilen göstergelere göre, 2013-2014 grip mevsimi içinde bulunduğumuz bu günlerinde gribin yoğunluğu artıyor. Bu nedenle öncelikle hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmeli.

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN

Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı. Eller, sabun ve su ile sık sık yıkanmalı. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı. Yüzeyler sık sık temizlenmeli. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalı.

ASPİRİN KULLANAN ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar. 6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar daha çok risk altında bulunuyor.

ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalı. Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatin önemi de unutulmamalı.”

 

grip09

kaynak: http://www.mynet.com

DENGELİ BESLEN, GRİPTEN KORUN

Gribal hastalıkların arttığı bugünlerde, beslenme alışkanlıkların daha da önem kazanıyor. Beslenme tarzın, bağışıklık sistemini doğrudan etkiliyor ve hastalıklara yakalanma oranında ciddi fark yaratıyor. 

 Önemli olan hastalığa yakalandıktan sonra iyi beslenmek değil, yakalanmadan önce bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak. Öncelikle vitamin desteklerinden değil gıdalardan destek almamız gerekiyor.

“Tamamlanmış bir besin içeriğinin sadece besinlerden alınabileceği unutulmamalı. İzole edilmiş bir vitaminin vitamin hapı olarak alınması ile besin içerisinde kompleks hâlde alınması, vücutta biyoyararlılık açısından büyük fark yaratır.” Örneğin portakal yediğinde  sadece C Vitamini almıyorsun; ek olarak bağışıklık sistemini destekleyen magnezyum, folat, B6 ve antioksidanları da almış oluyorsun. Oysa bir C Vitamini hapı yutarsan, aldığın şey sadece C Vitamini oluyor. 

 

Bağışıklık sistemini destekleyici etkileri bilinen C Vitami, yüksek dozda alınınca ek bir destek sağlamaz. Çeşitli sebze ve meyvelerden C Vitamini almalısın. Kış aylarında portakal, mandalina, nar ve greyfurt gibi kolay bulunan meyveleri günlük eksik etmemek gerek. Ancak bu meyvelerin suyunu sıkmak yerine kendisini yiyerek posa da alınmalı. Böylece meyvedeki diğer besin maddelerini de almış olursun.

Dengeli bir şekilde bütün besin gruplarını alabilmek için, kış aylarında kuru baklagiller, badem, fındık gibi çerezler, balık, yoğurt (özellikle probiyotikli), tam buğday ürünleri ve yumurta tüketmeye özen göster. Böylece çinko, magnezyum, selenyum ve B Vitaminlerini de almış olacaksın. Bunlar da bağışıklık sistemini desteklemede ön sırada rol oynar.

Kış günlerinde güneş ışınlarından yeterince faydalanamadığımız için yeterli D Vitamini almak da bir diğer önemli konu. D Vitamini seviyeni ölçtürmeli ve eğer eksikliğin varsa takviye almalısın. Bu da bağışıklık sistemini aktif bir şekilde destekler.

Neler yediğinin yanı sıra, öğün düzenin, kuvvetli bir kahvaltı etmen de bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler. Gün boyunca su içmeyi sakın unutma.  Son olarak, grip olmak istemiyorsan ellerini sık sık yıkamalı, uyku saatlerine özen göstererek yeterince dinlenmelisin.

kaynak: http://www.womenshealth.com.tr

 

DERLEYEN : ECZ. AYŞE AKKOYUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.