SEYAHATNAME / DEVELİ

3  Develi-Aşık Seyran i

DEVELİYE HOŞ GELDİN

İç Anadolu’da seyahat ederken 09 Temmuz 2009 Tarihinde Develiye gelmiştim. Develiye ilk defa gelmiştim. Develi ilçesi sırtını Erciyes Dağına yaslamış, yüzünü Güneyinde bulunan Niğde’ye dönmüş konumdadır. Ben ilçeyi güney doğu yönünde bulunan Yahyalı ilçesinde gelmiştim. Develi Erciyes dağının eteklerinde geçen kara yolu ile Kayseri’ye bağlanıyor, diğer yandan doğu yönünde paralel bir kara yolu ile Tomarza ilçesine bağlanıyor.

Develi çok eski bir yerleşim ve büyük bir şehir, tahminen otuz beş bin nüfusu var. Tam merkezinde bulunan bir parkta, âşık Seyranı’ nin beyaz renkli büyük bir heykeli yer almaktadır. Develide yer gök Kabak dolu hemen tüm tarlalar kabak ekilmiş durumdadır. Kabaklar çekirdek kabağıdır. Develinin insanları hem çok esprili hem çok çalışkan ve çok yardım sever insanlar.

1 Develi-Kabak Tarlası

DEVELİ OVASI VE SULTAN SAZLIĞI

Kuş cenneti, Sultan sazlığı Yahyalı ile Develi arasında yer almaktadır. Develi ovası çok büyük ve Yahyalı ilçesine kadar uzanmaktadır. Ovanın büyük bir kısmı yeşil durumdadır, ovada bakıldığında Erciyes Dağı çok görkemli uzansan tutacakmışsın gibi bir hisse kapılıyor insan, Sultan sazlığını ziyaret ettikten sonra Saat 14:30 da Develi ye geldim.

KAYSERİ 17430032 Erciyes Dağı

2 Develi

ÜÇ DEFA HOŞ GELDİN DEDİ

İlçenin tam girişinde bulunan meydanın uygun bir yerine park ettim etrafı izledikten sonra fotoğraf çekmeye karar verdim. Arabadan indim halen kapıları kapatıp bagajdan fotoğraf makinasını almayı çalışırken aniden tahminen 50 yaşlarında bir kişi yüz yüze geldim. Adamın sol elinde büyükçe sarı renkli bir tesbih vardı, Adam sol elindeki teşbihi eli ile birlikte aşağıdan yukarıya doğru üç defa sallayarak ve aynı zamanda sesinin tonunu artırarak; Hoş geldin…!!! Hooşş geldin…!!! Hoooşşş gelddiinn…!!! Dedi. Ben şaşkın şaşkın adama bakıp olan biteni anlamaya çalışırken, adam kulağıma eğilip kısık bir sesle seni öyle birisi ile tanıştıracağım ki, tam aradığın bir kişi, tam sana göre, çok iyi bir insan, yapacağın yardım sana çok fayda getirecek dedi. Ben ancak kendimi toparlayabildim ve adamın benim birine para vererek yardım etmemi istediğini yeni anlamıştım. Şaşkınlık içinde adamdan biraz uzaklaştım ve teşekkür ederim dedim. Tahminen bir dakika sonra arkama baktığımda adam kaybolmuştu. Adam biraz garip yapılıydı O yörenin insanına pek benzemiyordu. Sonra bir Restoranda yemek yerken konuyu anlattım. Restoran sahibi ben O adamı bildim dedi. O adam buralı değil dedi. Sağlıkla ve sevgi ile kalın.

Rıza Çubuk.

KAYSERİ 17430009 Kayseri Kapalı Çarşısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.