SEYAHATNAME- BAYBURT 

 

BAYBURT’UN GÜZEL İNSANLARI
Bayburt’a ilk defa 01Ekim 2008 Tarihinde gitmiştim. Bayburt’a Trabzon girişinde gitmiştik, Trabzon girişi Zigana dağından geçtikten sonra gidilen batıda ve yüksek bir tepede yer almaktadır ve Bayburt nerdeyse tamamen görülmektedir. Bayburt’un kuzeyi ve doğusu dağlarla çevrili durumdadır. Biz gittiğimizde Bayburt’un kuzey yamaçlarına yüksek konutlar yapılıyordu, şehrin ortasında çok keyifle ve gürül, gürül akan Çoruh nehri akmaktadır. Yeşil akan Çoruh Nehri şehri iki bölmüş durumdadır. Şehrin kuzey yamacında büyük bir kale yer almaktadır. Bayburt çok eski bir yerleşim ve çok güzel camileri vardır. O tarihte şehrin sokakları daha çok kilit taşı ile döşenmişti.

BAYBURT’UN SOKAKLARINDA GEZERKEN İNSANLIĞIN GÜZEL YÜZÜNÜ HATIRLIYORSUNUZ…
Bayburt şehrinin içine daldığımızda her zamanki gibi önce geniş bir şehir turu atmıştık ve kaleye yakın merkezde yer alan Osmanlı yapımı caminin yakınında park ettikten sonra şehri yürüyerek gezmeye başladık. Biz iki kişiydik. Bayburt sokaklarında karşılaştığınız insanların hemen hepsi selam vermeden geçmiyorlar ve sokaklardan yürürken dükkânlarının önünde oturan insanlar oturduğu yerden ayağa kalkarak size hoş geldiniz diyorlar, öylesine bir yakınlık gösteriyorlar ki insan mahcubiyet yaşıyor inanın. Bu durum insanın derinliklerindeki insanlığı en üste çıkarıyor adeta,


2-BAYBURT-72880013-300x198
BAYBURT’UN DÖNERİ VE MAYDANOZ RESTAURANT
Nerede yemek yiyelim diye düşünmeye başlamıştık, Aklımızda Bayburt’un Yaprak dönerinin menşur olduğu vardı ancak en iyi döneri nereden yiyeceğimizi düşünürken İstanbul’daki arkadaşımız Bayburtlu İbrahim Akgün’ aradım ve sordum, Bana MAYDANOZ Restoranı tarif etti, gerçekten’ de övdüğü kadar varmış.

1-BAYBURT-72880017-300x198
BÜFE SAHİBİ İŞİNİ BIRAKIP BİZİ İHRAM SATANA GÖTÜRDÜ
Şehrin ortasında geçen Çoruh nehri boyunca gezmeye koyulmuştuk, önümüze çıkan bir büfenin önünde su dolu bir kapın içinde top şeklinde yuvarlanmış, KENGER SAKIZLARI satılıyordu,5-BAYBURT-72880018-300x198
KENGER SAKIZI, tamamen Kenger bitkisinin kökünde elde edilmektedir, ilk etapta sert olana sakızı takriben on beş dakika çiğnedikten sonra, pamuk gibi olan ve asla çiğnemekten vaz geçemeyeceğiniz bir kıvam ve tada ulaşılmaktadır. Kenger sakızları Kayseri, Sivas ve Malatya yörelerinde oval şekilde yapılır.
Büfede sakız satın alırken Bayburt’ da birçok bayanın üzerine sardığı büyük şal şeklindeki yün ihramların nereden satıldığını sorduk. Büfe sahibi bize nereden satıldığını bilmediğini ancak hemen telefona sarılarak Annesini aradı ve sordu, Annesinin tarif ettiği yeri bize tarif etmeden önce bizim Bayburt’u bilip bilmediğimizi sordu, bizde Bayburt’a yeni geldiğimizi ancak tarif etmesi halinde bulabileceğimizi söyledik, Büfe sahibi bize ben sizi oraya kadar götüreyim dedi. Biz kabul etmedik, kendisine siz işinizden olursunuz, biz bunu kabul edemeyiz dediysek de Büfe sahibi olmaz benim sizi götürmem gerekir dedi, Yandaki komşusuna dükkâna bakmasını haber verdikten sonra önümüze düşerek bizi yüncü dükkânına kadar götürdü. Kendisine nasıl teşekkür edebileceğimizi dahi bilemedik, Büfe sahibi öylesine bir sevinçle yürüyordu’ ki inanılmaz bir insanlık örneğiydi bizim için, Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen büfe sahibinin inanılmaz sevinci halen gözümün önünde canlılığını korumaktadır. Burada bir defa daha, Büfe sahibine ve tüm Bayburt’a selam olsun.3-BAYBURT-72880010-300x198
Bayburt’ da karşılaştığımız bu insanlık örneği karşısında elimde gelen ise; Sadece her fırsatta ve bulunduğum her ortamda bir örnek olarak anlatmaya çalışıyorum.

4-BAYBURT-72880094-300x198

BAYBURT’DA NELER VAR

Bayburt’ da Kaleyi, Camileri, Bedesteni, Saat kulesini, Yeraltı şehrini, mağaralarını, Türbelerini, Kümbetlerini görmek ve Bayburt’un KETE’ sini ve KÖME ‘sini tatmak için gitmek gerekir. Gideceklerin ise memnuniyetle ayrılacağını söylemem yanlış olmaz bence. Başka bir seyahatnameden buluşmak üzere, sağlıkla ve sevgi ile kalın. Rıza Çubuk.
1-BAYBURT-72880017-300x198

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.