SELENDİ HALKI UŞAK İLİNE BAĞLANMAK İSTİYOR!

Selendi Manisa ilinin küçük ilçelerindendir. 1954 yılında kurulan ilçe, Manisa’ya 155 km, Uşak’a ise 70 km. mesafede yer alır. İlçe sınırlarından Gediz Nehri’nin önemli kollarında biri olan Selendi çayı geçer. Asıl geçim kaynağı tütüncülük, hayvancılık ve tarımdır. Ayrıca Pınarlar, Eskin, Terziler, Kürkçü, Hacı Haliller köylerinde son yıllarda kirazcılık artmıştır.

VİDEO

 

 

 Kınık köyü piknik alanı, Gâvur evleri kaya mezarları, Bayraklı anıtı Selendi’nin gezilebilecek yerleridir. Merkez nüfusu 8.108’dir. Köyleri de dâhil toplam nüfusu 26.500!dür fakat son 50 yıldır sürekli göç veren ilçenin göç eden kişileri de hesaba katıldığında nüfusu 77.000’i geçmektedir. Manisa’nın en az yoğunluklu ilçesidir.

Ayrıca ilçede eskin köyünde bulunan altın-kurşun-krom karışımı maden rezervi bir müddet işletilmiş fakat madenin 49 yıllık kullanım hakkını elinde bulunduran Bulgaristanlı firmanın bu ülkede iflas etmesi sonucu maden kapatılmıştır ve yıllardır atıl olarak durmaktadır. Bunların yanında Gediz nehrinin en büyük kolu olan selendi çayı kış aylarında Gediz nehrinden daha fazla su taşır.
Bu ilçenin yıllardır verdiği bir mücadele var Manisa ilinden ayrılıp Uşak’a bağlanmak. Konu hakkında Selendi Derneği Başkanı Ramazan Dumlupınar Öz Ege TV ekranlarında nelerden bahsetmiş aktaralım. Biraz önce değindiğimiz gibi ilçe yoğun göç vermeye maruz kalıyor. Manisa iline bulunan uzaklıktan dolayı herhangi bir yatırım ilçeye gelmiyor.

Dernek başkanı yıllardır selendi ilçesinin Uşak iline bağlanması gerektiğine değindiklerini ancak netice alamadıklarına dikkat çekti. Yüksekokul açılmaması genç nüfusun ilçede durmasına engel oluyor. Konu hakkında Dumlupınar Başbakana açık mektup yazarak şikâyetlerini dile getireceklerine değindi.

Selendi ilçesinde 5 lise 5 adette ilköğretim bulunmaktadır. Öğrenimini bitiren genç nüfus daha sonra ilçelerinde kalmayarak göç yapmak durumunda kalıyor.

 

KAYNAK: WWW.USAKAJANS.COM

3 thoughts on “SELENDİ HALKI UŞAK İLİNE BAĞLANMAK İSTİYOR!

  1. uşak iline bağlansa ne olacak selendi halkının yüzde yüzü uşağa bağlanmak istiyor diyorsunuz anket mi yaptınız.! uşağa bağlı ilçeleride biliyoruz selendi onlardan bir adım önde, yatırım yapılacak bir ilçe değil. Fabrika kurulsa sevkiyat sıkıntısı , üniversite dediniz söz icraata geldiğinde herkes kayboldu.

  2. Usak abaglanmakla eyer selendinin issizlik ve goc sorunu bitermi sannediyorsun . Kulada usaka 75 km re .sorun bu basit dusuncelerle olmaz.baskansan daha yapici ol.toplumun ileri gelenlerle ufak yatirim larla belki issizligi bir olcude hafifletmis olursunuz. Selendide zengin olupta baska yerlere yatirimyapanlara halen yagciliginizdan vaz gecmiyorsunuz . Basit ve klasik bir baskan selendililer derneyi baskani .sen bu kafayla usak deyil kutahyaya da baglansan olmaz.selendi halki tembel .birak usaki hazircilar sanki usaka baglaninca selendiye yatirim akacak sannedersin.usak bu gun turkiyenin mahrumiyet bolgesi olarak vergi muhafakatindan mahrum olan bir il . Bu ilden ne beklersin.selendi eyer manisanin ilcesiyse ben bundan gurur duyarim . Tarihi iyi oku .klasik baskan .kurtulucu usaka baglanmak la issizlik ve goc sorunu cozulmez.usakla selendi arasi kadarda yerin dibine gidersiniz .cozum uzlasmayla kazanin ileri gelen esnaflarla ufak yatirim yapmak cozumu hafifletir .sizde bu kafa varken siz usaka deyil ankaraya da baglansaniz olmaz ..siz su 21 ci yuz yilda bu kafayla hadi yavrummm alla isinize ras getirsin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.