Selendi Devlet Hastanesini Ziyaret Ettik.

20121110AW000096_01

Selendi Medya ekibi olarak birimleri ziyaret etmeye devam ediyoruz. Amacımız Selendi’de ‘hangi birimde hangi güzellikler yaşanıyor?’ ya da’ hangi birimin nasıl bir sıkıntısı var?’ gibi durumlarda bilgi aktarmak. Bu amaçla Selendi Devlet Hastanesini ziyaret ettik.

Başhekim Tunay Ataman ve Hastane Müdürü Aşkın Akkoç ile hastanenin genel durumu, birimleri, ekipleri ve son dönemde hastane ile ilgili konuşulanlar üzerine sohbet ettik.

Doktor kadrosunda 2 dahiliye uzmanı, 1 anestezi uzmanı, 1 diş hekimi, 3 pratisyen doktor bulunan ekip, hemşire, diğer hizmetler ve hastane personeliyle Başhekim Tunay Ataman önderliğinde ayda ortalama 6 bin ile 7 bin arası hasta muayene ediyor.

TUNAY ATAMAN

 

Bunların yanı sıra, kısa bir süre öncesin

e kadar bir çocuk doktoru ve bir kadın doğum uzmanı da bulunduran Devlet Hastanesi, bu doktorların başka bir yere atanmasıyla ortopedi dışında iki birimden daha mahrum kalmış durumda. Hastane müdürü Aşkın Akkoç ve Başhekim Tunay Ataman, bu birimlerin eksikliğinden en az Selendi Halkı kadar şikayetçi durumdalar. Talepte bulunduklarını ama özellikle kadın doğum uzmanlığı birimleri az mezun verdiği için sıra gelmediğini söylediler.

Önceleri Kula’da bulunan 2 kadın doğum uzmanından birisi belirli günlerde Selendi’ye gelerek bu açığı kapatıyordu. Günde ortalama 60-70 hasta muayene olma şansı yakalıyordu ama Kula’daki kadın doğum uzmanı sayısı da 1 e düşünce eksiklik devam etti.

Hastane de en yoğun birim tabi ki acil birimi. 3 pratisyen hekimin değişmeli çalıştığı birimde Başhekim Tunay Ataman vaktinin çoğunu pratisyen hekimlerin yanında onlara aynı zamanda tecrübe kazandırarak geçiriyor.

images

 

Başhekim hasta sevkleri ile ilgili olarak da, genelde ambulansla gelen kaza olayları, yüksekten düşme, kardiyo vaka, ya da kafa içi kanama gibi durumlarda ilk müdahele yapıldıktan sonra gerekli ekipmanlar olmadığı için, Salihli Devlet Hastanesine sevk edildiğini söyledi. Tam bu sırada son dönemde çok konuşulan Salihli doktorlarının Selendi şikayetlerini sorduk Başhekime. “112 ile gelen ve bir yerlere sevk edilen hastalarla ilgili olarak müdahele sonrasında tutanak tutulur ve raporlar verilir. Çok şükür hiç bir sıkıntı yok. Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanan bir dikiş olayı yüzünden Salihli Devlet hastanesinde bir sağlık memuru 112 tutanağını yazarken ‘Ya Selendi’de dikiş atamıyorlar mı? Bu hastayı neden sevk etmişler?’ şeklinde bir şeyler söylemiş. Hatta üzerine arayıp bizim doktorumuza bizzat şikayette bulunmuş. Ama dikiş atılsa da içeri müdahele edilmesi gereken bir durumdu, dolayısıyla tekrar açılacaktı. Ayrıca dikiş atılabilmesi için yara açık halde çok fazla beklememesi gerekir.Hastaneye geldiğinde ise dikiş için uygun zamanı geçmiş haldeydi. Onun dışında 112 ile sevk ettiğimiz hiç bir vaka ile ilgili bir tutanak tutulmadı bu güne kadar.” dedi.

Bu arada Hastane Müdürü Aşkın Akkoç’tan da yeni hastane binasıyla ilgili bilgiler aldık. 2014 Ocak ayında ihaleye çıkacak yeni bina inşaatının toplamda 1 buçuk yıla yakın bir sürede teslim edilmesi bekleniyor. Özelikle çocuk doktoru eksikliği, ortopedi, kadın doğum ve ekipman eksikleri o zaman büyük ölçüde giderilecek. 112 birimlerinin de hastane de ayrı bir yeri var. Ama onlarda bu yerden biraz şikayetçi durumdalar. Yeni bina olduğu zaman onlara da güzel imkanlar sağlanacak, diyen Akkoç yeni bina ile birlikte Selendi’ye çok daha güzel hizmet vereceklerinin müjdesini verdi. Biz de umarız ki her şey konuşulduğu gibi olur. Neyse artık, YENİ BİNAYA… diyoruz ve beklemeye geçiyoruz.

1-IMG_6253 2-IMG_6254

selendi-devlet-hastanesine-yeni-ambulans-IHA-20130322AW000764-3-t

2 thoughts on “Selendi Devlet Hastanesini Ziyaret Ettik.

  1. Sağlıkta çağ atlattını söyleyen Hükümetin selendi teşkilatı selendide doktor kalmadı bunun ne zaman farkına varacaksınız….

  2. bence bunu selendililer kendinde aramalılar ‘ağlamayan bebeğe mama verilmez’ bunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.