NACİ AKIN

DEMOKRATLAR 14 MAYIS DEMOKRASİ BAYRAMINDA ANKARA’DA TOPLANIYOR

***

DP TABAN HAREKETİ ÖNDERLERİNDEN NACİ AKIN TOPLANTI ÖNCESİNDE İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

Türkiye’de iktidarın, kansız, darbesiz, hilesiz ve entrikasız el değiştirdiği 14 Mayıs 1950 seçimlerinin yıldönümü Ankara’da Demokrat Parti Genel Merkezinde kutlanacak. Genel Merkezin saat 12.00 da yapacağı anma toplantısı ardından saat 14.00 de DP Taban Hareketinin toplantısı var.

Her iki toplantının aynı yerde ardı ardına yapılacak olması nedeniyle herhangi bir karmaşaya fırsat verilmemesi amacıyla Taban Hareketi Önderlerinden Naci Akın haber sitemize özel bir açıklama yaparak taraflara itidal çağrısı yaptı. Naci Akın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi:

“ 14 Mayıs Türk siyasi tarihinde önemli bir gündür. Biz bugünü 14 Mayıs 1977’den itibaren DEMOKRASİ BAYRAMI olarak kutluyoruz. 12 Eylül darbe dönemlerinde bile bu kutlamaları dar kapsamlı da olsa hiç aksatmadık. Son birkaç yıldır Genel Merkezimiz bu günü aksatmaktaydı, o yüzden biz de Anadolu’da yapmış olduğumuz taban hareketi toplantısını 14 Mayısta Ankara’da yapma kararı aldık. Bu karar Genel Merkezimizi de hareketlendirmiş, önce Sürmeli otelde düşünmüşler daha sonra Genel Merkezde yapmaya karar vermişler. Bana davet mensubu olduğum Demokratlar Kulübünden geldi programı hakkında da netlik yok. Tabi bu karar bizi sevindirmiştir. Genel Merkezin bizim sayemizde de olsa bu günü kutlamaları bizi memnun etmiştir.

Ancak her iki toplantının aynı mekanda peş peşe olması karmaşa yaratabilir. Böyle önemli bir gün demokratlara yakışır bir şekilde yapılmalıdır. Her iki taraf da vakar ve olgunluk içinde bu günün anlamına yaraşır bir tavır içinde olmalıdırlar. Kulağımıza geliyor taşradan gelen taban hareketi mensupları 14’e kadar bekleyip sonra salona girecekler falan diye. Bu yanlıştır, harekete zarar verir. Sağdan soldan tahrikler olabilir, sanki bir baskın yapılıyor imajı vermek isteyenler olabilir, bu tahriklere kapılmamak gerekir. İcraatlarını tasvip etmesek de bizim geleneğimizde saygı vardır. Eleştirimizi yaparız ama saygıda da kusur etmemek icap eder, bizim geleneğimizde baskın yoktur. Umarım Genel Merkezdeki arkadaşlarımız da ikinci toplantı için bir engel çıkarmazlar. Hatta kalıp tabanın sesini dinleseler daha da güzel olur.

Bu toplantıya sadece partililer katılmıyorlar, başta Demokratlar Kulübü olmak üzere, Demokrat Eğitimciler Sendikası, Kemalist Atılım Birliği, Demokrat Düşünce Topluluğu gibi bir çok sivil toplum kuruluşu ve basın da katacak.

Benim çağrım her iki tarafadır, itidalli ve demokratlara yakışır bir tavır sergilemeliyiz. Amacımız yeniden Büyük Türkiye sevdasını gerçekleştirecek büyük merkez sağı DP çatısı altında toplamaktır. Umarım Genel Merkez yöneticileri de tabandan yükselen bu sese kulak vrir ve büyümenin önünü açarlar. Türkiye’nin Demokrasi Bayramı kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.