NACİ AKIN

MUSUL FACİASI VE STRATEJİK DERİNLİĞİN ÇÖKÜŞÜ
Son birkaç gündür, IŞİD’in (kendilerine Irak Şam İslam Devleti, diyen terörist gurup) Irak’ın sünni bölgesinden ilerleyerek Musul kentinin bazı bölgelerini ele geçirdikleri yönündeki haberleri kaygıyla izliyorduk. Dün ise teröristlerin Musul Başkonsolosluğumuzu kuşattığı ve tek kurşun atılmadan konsolosluğun ele geçirilerek çalışanların bilinmeyen bir yere götürüldüğü haberi bomba gibi düştü medyaya.Ekran Resmi 2014-06-12 21.00.29 Olamazdı, olmamalıydı, inanamadım, zira konsolosluğun Güneydoğuda rüştünü ispat etmiş, fevkalade donanımlı ve becerikli, gözü kara özel harekatçılar tarafından korunduğunu biliyordum. Sayıları 36 olduğu söylenen bu timlerin konsolosluğu vermemek için direneceklerinden, en azından teröristlere büyük kayıplar verdirerek geri çekilmelerini sağlayabileceklerinden hiç kuşkum yoktu. İlk gelen haberlere göre, teröristlerin bombalama tehdidi karşısında kapıların açıldığı ve konsolosluğun teslim edildiği bilgisi var ve bu bilgiler maalesef doğrulanıyor.Ekran Resmi 2014-06-12 21.00.05
Bu durum ülkem adına maalesef yürekleri sızlatıcı, can yakıcı ve kabul edilemez bir durumdur. Bunu söylerken konsoloslukta çalışan diplomatlarımızı, güvenlik kuvvetlerini ve ailelerinin canlarını riske sokacak bir eylem ve davranışta bulunulmalıydı, çatışılmalıydı diyerek savaş kışkırtıcılığı falan yapıyorum sanılmasın. Ancak iş bu raddeye gelene kadar yapılması gerekenlerin yapılmadığı veya yapılamadığı kanaatini taşıyorum. Elbette ki teslim olma kararı oradaki Baş Konsolosumuzun verebileceği bir karar değildir. Gerek diplomatlarımız ve gerekse özel harekatçılarımızın, Kanije savunmasını, Silistre savunmasını bilecek kadar tarih bilgisi ve milli şuura sahip ve meslekleri gereği her türlü risk ve tehdide karşı hazırlıklı olduklarını da peşinen kabul ediyorum. Şayet direnilseydi, sayıları 800-900 civarında olduğu bildirilen canilere büyük kayıplar verdirilebilir ve belki de bizim direnişimiz üniformalarını çıkarıp kaçan Irak ordusu mensuplarını da harekete geçirebilir ve işgal kırılabilirdi.Ekran Resmi 2014-06-12 21.00.19

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri kolay olan yolu seçmiş, çatışılması halinde daha büyük maliyetleri olabilecek adımı atmaktansa daha düşük maliyetli teslimiyeti tercih etmiştir. Bu onur kırıcı bir durumdur ama inandırıcılığını ve gücünü kaybetmiş bir politik zihniyetin, stratejik derinlik adı altında taşları yerinden oynamış bir dış politika anlayışının, verebileceği başka bir karar da yoktur. Bu zihniyet uçağımız düşürüldüğünde “Kimse Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkışmasın” demiştir. Reyhanlı’da 51 yurttaşımız öldürüldü gene aynı söz, IŞİD Türk toprağı sayılan Süleyman Şah türbesindeki birliğimizi tehdit etti hep gene aynı nakarat. Ekran Resmi 2014-06-12 21.00.42Dahası daha üç gün önce Lice’de, hem de askeri garnizondan, gönderdeki Bayrağımız indirildi, İmralı sakininin açıklaması gelene kadar iktidardan tek kelime yok. Siz olsanız IŞİD’in yerinde süngüsü düşmüş bir zihniyetten korkar mısınız? Bu zihniyetin Yeni Osmanlı hayali, Büyük Ortadoğu’nun patronluğu hayali maalesef Türkiye’yi Orta Doğu’da şamar oğlanına döndürmüştür.
Türkiye büyük devlettir ve büyük devlet olmanın gereğini de ne pahasına olursa olsun yapması gerekir. “Kimse Türkiye’nin kudretini sınamaya kalkmasın” demekle sorun çözülmüyor. Türkiye’nin gücü uluslararası hukuka göre ülke toprağı sayılan Konsolosluk toprağı işgal edildiğinde, bayrağı indirildiğinde sınanmayacak da ne zaman sınanacak? 91 yıllık Cumhuriyet tarihimizde Türkiye’nin bu kadar acze düşürüldüğü hiçbir dönem olmamıştır.
75 milyonluk Türkiye’ye meydan okuyan IŞİD kimdir, nedir, bir de ona bakalım. Kendilerini “Irak Şam İslam Devleti” olarak adlandıran kısa adıyla IŞİD, Suudi merkezli, Vahhabi-Selefi içtihada mensup, cihatçı bir örgüttür. El-Kaide’nin bir kolu olan IŞİD, bölgede Vahhabi içtihadına göre bir devletin kurulması yönünde silahlı faaliyet yürütmekte olup, Suriye ve Irak’ta fevkalade etkin terör eylemleri gerçekleştirmektedir. IŞİD’in en büyük finansörlerinden birinin Suudi Yasin El-Kadı olduğu, Yasin El-Kadı’nın, ideolojik olarak ta IŞİD’in yaptığı işlerin bölgesel etkisini güçlendirme adına, çok sayıda STK kurup, bunları finanse ettiği söylenmektedir. Ekran Resmi 2014-06-12 21.42.00Bazılarına göre ise, dostları Yasin El-Kadı muteber bir iş adamıdır. Tıpkı İranlı Reza Zarraf’ın hayırsever bir iş adamı olduğu gibi. IŞİD’in gizli merkezinin İstanbul olduğu ve gizli siyasi liderinin de Irak’ta idama mahkum olan ve Türkiye’ye kaçan Tarık Haşimi olduğu da iddia ediliyor. Öte yandan sınırlarımız yolgeçen hanına dönmüş, IŞİD militanları vızır vızır girip çıkıyor. Daha çok kısa süre önce otobüsü durdurup kaçan IŞİD militanının, şoförün uyanıklığı sayesinde bagajda bulunan çantasındaki bombalar ele geçirilerek büyük bir faciadan dönüldüğünü TV haberlerinde hep birlikte izlemedik mi? Devletin istihbaratı bunları bilmiyor mu? Biliyorsa ne tedbir aldı? IŞİD canilerinin sayısı topu topu 2500-3000 kadardır, ele geçirdiği hapishanelerden salıverdiği mahkumlarla birlikte bu sayı olsun 6 bin 7 bin.  İşte baş edemediğimiz bu eli kanlı teröristlerin Suriye ve Irak’taki toplam gücü bu kadardır.
Musul faciası konusunda en tutarlı ve gerçekçi analizi CNN Türk’de Aykırı sorular programına katılan Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Ahmet Kasım Han yaptı.Ekran Resmi 2014-06-12 21.40.49 Yaptığı analize sonuna kadar katılıyorum. Bir cümlesi var ki altını çizmeden geçemeyeceğim. Sayın Han özetle diyor ki; IŞİD’in yürüyüşü ve Musul’a girişi bir günde olmadı, günlerdir hareketlilik ve çatışma sürüyor, Türkiye Cumhuriyeti devleti bunu bilmiyor mu, görmüyor mu? Bilmiyorsa çok büyük ayıp, biliyor ve tedbirini almıyorsa o daha büyük ayıp. Sayın Han bir şey daha söylüyor diyor ki; Türkiye’nin Ortadoğu’da hakim rol oynama hevesi Türkiye’yi Ortadoğu’da hedef haline getirdi ve yalnız bıraktı. Maalesef stratejik derinlik adı altında stratejik yalnızlığa itildik ve o derinlikte boğulup gidiyoruz.
Bilmeyenler için söyleyeyim, Doç Dr. Ahmet Kasım Han soyadı gibi gerçek Bir Handır. Büyük dedesi Muhammed Zahir Şah son Afgan kralıdır(hanıdır). Ekran Resmi 2014-06-12 20.59.48Adını taşıdığı dedesi Ahmet Kasım Han da Milli mücadele döneminde Afganistan’ın Londra Büyükelçisiyken, Afganistan’ın olmayan parasıyla Afganistan adına temin ettiği silahları gizlice Anadolu’ya Mustafa Kemal’in emrine tahsis eden bir Türk dostudur. Milli mücadele döneminde Afgan Kralı olan Amanullah Han da Büyük Halası Süreyya’nın eşi. Amanullah Han Aydınlanmacı bir lider, Türkiye’deki çağdaşlaşmayı ülkesinde de uygulamaya çalışıyor hatta 1927 yılında Türkiye’ye gelerek büyük değişimi yerinde görmek isteyen ve Mustafa Kemali ziyaret eden ilk devlet başkanı. Ancak Afganistan’daki çağdaşlaşma hareketleri Amanullah Han’a pahalıya patlıyor, Kraliçe Süreyya’nın başı açık olmasını bahane eden radikaller ayaklanıyor ve iç çatışmalar başlıyor. Amanullah Han ülkenin bir iç savaşa girmemesi adına tahttan feragat ederek 1929 yılında İtalya’ya yerleşiyor. Kayın biraderi ve Afganistan’ın çağdaş Mütefekkirlerinden Muhammet Tarzi ise ailesi ile Türkiye’ye yerleşiyor. Ahmet Kasım Han’ın babası da Türkiye’de doğumlu ve annesi de Türk. Sayın Han aynı zamanda halen Demokrat Partinin de Genel İdare Kurulu üyesidir.
Bu mübarek Berat gecesinde IŞİD tarafından tutsak edilen diplomat ve güvenlik kuvvetlerimizle ailelerinin biran önce serbest kalmalarını yüce rabbimden niyaz ediyor tüm okurlarıma hayırlı kandiller diliyorum.

2 thoughts on “NACİ AKIN

  1. Naci bey yazınız için tşk. ederim… Benim şöyle bir katkım olsun istiyorum yazınıza…Türkiye çok uzun zamandır bir çok ululararası krizde hep sözlü olarak gücünden bahsediyor ama hiç birinde harekete geçemeden ya olay çözülüyor ya da gündem değişiyor…Bu politikanın en tehlikeli tarafı bu kadar güçlü bir ordunuz varken bunun caydırıcılık özelliğini yitirmiş olmasıdır. Şöyle düşünelim bir malallede bir boksör var ve çok iyi bir boksör olduğunu tüm mahalleli biliyor. Ama mahallede çıkan olaylarda hep yumruğunu gösterip kimseye boksunu göstermiyor ya da kimseyi dövmüyor diyelim…İnanın bir süre sonra kimse ondan korkmayacak çekinmeyecektir….Ahmet K.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.