MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

MİLLETİN ADAYLARI

Ve beklenen gün geldi çattı.Tüm siyasi partiler adaylarını belirlediler Yüksek Seçim Kuruluna sundular.Ülkemiz için hayırlı olması temennisi ile..

Şimdi bir göz atalım dilerseniz..

AKP, adaylarını istişare yöntemiyle belirlerken, AKP Manisa’da Bülent Arınç’ın etkisi ve belirleyiciliği bir hayli gözle görülür türden.Recai Berber ‘’yeni abi’’olmayı başarırken Bülent Arınç tercihini Eski İl Başkanı Murat Baybatur’dan yana kullanarak ‘’milletvekili olmak istiyorsan 4 vekili sen getireceksin’’ mesajını verdi. Sıralamaya bakıldığında Uğur Aydemir’i gördüğümde ne kadar şaşırdıysam Selçuk Özdağ’ı görmeseydim de bir o kadar şaşırırdım.AKP’nin listesinde denge unsurunun dışında şöyle bir şey daha dikkatimi çekti;Kürt seçmenini her seferinde ‘’ikna’’etmeyi başaran AKP listenin seçilecek yerlerinde bu defa nasıl ikna edecek çok merak ediyorum.Vaadler ile avutulan doğudan Manisa’ya göç eden seçmen bu durumda,bizden bu kadar diyecekler mi?Birde aday adayı olup da bürokraside bu ünvanla var olmak isteyenler var.Bakalım bu beklentilere 7 Haziran seçim sonuçları karşılık verecek mi? Koltuk kapmaca artık bitiyor ve bundan sonra AKP içinde parti içi muhalefet canlanacak ve olası bir muhalefete düşme durumunda ise çil yavrusu hikayesi…

Özetle AKP’nin listesi kendi seçmenini bile heyecanlandırmadı.

Aylar öncesinde yazmıştım;MHP listesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ağırlığı olacak diye.Nitekim öylede oldu.MHP’nin istikrarlı ve parti içi meselelerden uzak durmayı başaran Erkan Akçay 1.sıradaki yerini korurken,2 .sıra Eski Baro Başkanı Zeynel Balkız ile hem merkez , hem de Alaşehir hattına sağlayacağı katkı düşünülmüş ve Cengiz Ergün tarafından partiye davet edilmişti.Söz aylar öncesinden verilmişti.3.Sıra Hasan Eryılmaz; Cengiz Ergün’ün yakın çalışma arkadaşlarından ve A takımından.Cengiz Ergün Eryılmaz’a verdiği sözü tuttu diyebilirim.Bu arada MHP listesinde hiçbir kadın adayın olmaması bence çok büyük eksiklik.Kadına değer ve temsil vermeyen bir parti denince aklıma çok da güzel şeyler gelmez.Kadın demek düzen demek,çalışkanlık demek,nezaket demek..4.Sıra Yaşar Coşkun ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığından istifa ederek vekil adayı oldu.Bulunduğu pozisyon için dinamizm lazım,daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor.

Bakalım 7 Haziran’da MHP’nin yerel seçimlerde aldığı oy Cengiz Ergün’ün mü yoksa MHP’nin kendi oyumuymuş hep birlikte göreceğiz..

CHP bu süreci en kolay atlatan parti. Tartışmasız,sorunsuz.Çünkü tüm üyelerin katılımıyla adaylarını belirledi.CHP’nin parti içi seçmeni tercihini rekor bir oy ile 1.sırada mevcut milletvekili Özgür Özel’den yana kullandı.2.sıradaki tercihini 2011 önseçiminde 68 oy ile milletvekiliğini kaçıran ,sıralamada 4.sırada kalan Avukat-Çiftçi Mazlum Nurlu’dan yana kullanan CHP seçmeni akıllıca bir iş yaparak Salihli Bölgesinin tek adayı olma özelliğini kazandırdı.Mazlum Nurlu Salihli Bölgesinde partisine rekor bir oy getirirse kimse şaşırmasın.3.Sırada Doktor Tur Yıldız Biçer var.Mücadeleci ve çalışkanlığı ile bilinen Tur Hanım seçilecek noktada olan tek kadın aday olarak ön plana çıkıyor.Sayın Sakine Öz’ün devrettiği bayrağı taşıyacak olması son derece önemli .4.sırada genç arkadaşım Mustafa Başgülşen enerjisi ile bu yarışta bende varım demeli ve lokomotif olmalı. Akhisar-Soma Bölgesinden listenin seçilecek yerinde bir adayın olmamasını bir eksiklik olarak görüyorum.Ancak AKP ve MHP’nin de o hattan adayının olmaması bu eksikliği bir miktar tolare etmiş oldu.

Çok özür dilerim Sn.Vekil Uğur Aydemir’in Akhisar’dan olduğunu hatırlayamadım.Bu da benim suçum olmasa gerek..

Bu arada en tanınan ve önseçimde en çok oyu alarak 1.olan Özgür Özel göstereceği performansla 3.ve 4.adayı Ankara’ya götürüp yerel seçimlerdeki sonucun açığını kapatmalı düşüncesindeyim. Ayrıca listenin 8.sırasında olduğu halde çalışmalarına tam gaz devam eden Hasan Ören’in,siyaset yapan gençlere örnek olduğunu ve koltuk sevdalısı olmadığını yazmazsam büyük haksızlık yapmış olurum.

HDP’de adayını merkez yoklamasıyla belirleyen partilerden.’’Türkiye partisi olacağız’’ iddiasıyla %10 seçim barajına kafa tutan HDP Akhisar’dan Devrimci-Yol’un merkez komite üyesi Ali Alfatlı’yı 1.sıradan aday gösterdi.İyi bir çıkış yakalayıp,kendisini daha solda tanımlayan ve seçim barajından dolayı yıllarca AKP’ye oy veren Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarının peşinde olacak.

Siyaset bu! Tercih meselesi ve kimseyi tatmin etmek mümkün olmaz..Ancak şu realiteyi göz ardı etmemek lazım;partiler arasında bir oy geçişi yaşanacak ve en az oy kaybını yaşayıp, üzerine koyan yarışı göğüsleyecek..

Geride kalanın vah haline…

Koltuk kapmaca bitiyor…Sonraki oyunun adı ise ‘’ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN’’olacak..

Sevgiyle kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.