Manisa-Alaşehir’de Çevreci Direniş Başladı

 

Direnişten Görüntüler:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL6VQeiqwQ1tMidMg0NyYWzLRVEtgVYsW5

 

Tahrip Edilen Alandan Fotoğraflar:

 

https://onedrive.live.com/?cid=3a0d419369145437&id=3A0D419369145437%21375&ithint=folder,&authkey=!AE9w0N3WY8JXuiA

https://onedrive.live.com/?cid=3a0d419369145437&id=3A0D419369145437%21295

 

 

Alaşehir’in Horzumalayaka Mahallesi sakinleri,  tarımsal sulama ile evlerinde kullandıkları suların kendilerinden habersiz ihale edilerek susuz bırakıldıklarını iddia ederek eylem yaptı. Mahalle içerisinde ellerinde meşalelerle dolaşan yaklaşık 200 kişi söz konusu hukuksuz ve kamu yararına aykırı ihalenin bir an önce iptal edilmesini istedi. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, büyük bir çevre katliamının eşiğinde olunduğunu belirterek konuyu Meclis’e taşıdı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya 15 soruda çözüm yönünde acil adım atılmasını önerdi.

Alaşehir’in Horzumalayaka Mahallesi Domuzderesi mevkiinde bulunan doğal kaynak suları iddiaya göre Manisa İl Özel İdaresi tarafından su dolum tesisi kuracak olan bir firmaya 30 yıllığına ihale edildi.

Doğal kaynak sularının kendi ihtiyaçlarını zor karşıladığına işaret eden Horzumalayaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Murat Başkurt ve Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Ersoy, duruma tepki gösterdi.

Bölgede şuanda doğaya da büyük bir zarar verildiğini öne süren yöneticiler “Davamızda haklıyız. Sonuç alana kadar mücadelemiz sürecek” dediler.

Başkurt ve Ersoy  şöyle konuştu. “Alaşehir’in Horzumalayaka Mahallesi Domuzderesi Mevkii’nde bir çok doğal kaynak suyu var. Bu suları hem tarımsal sulamada, hem hayvanlarımızın su ihtiyaçlarında hem de kendi evlerimizde kullanıyoruz. Sular zaten yetersiz.  Öğrendik ki Manisa İl Özel İdaresi, bu doğal kaynak suları ihale ile 30 yıllığına bir firmaya vermiş. Bu olaydan mahallemizde kimsenin haberi yok. Mahalle sakinlerine gelip bu durumu anlatan da yok. “

GEREKLİ TÜM MÜRACAATLARIMIZI YAPTIK

Başkurt ve Ersoy  “Biz mahalle sakinleri ve kooperatif olarak ilgili tüm birimlere gerekli müracaatlarımız yapmış durumdayız.  Sonuç alana kadar da girişimlerimiz sürecek. Şuanda mahalle sakinleri olarak tek vücut olduk ve sesimizi duyurmak için eylemlerimize start verdik. Derdimizi tüm Türkiye’ye anlatmak için bundan sonra da eylemlerimize devam edeceğiz”

 

CHP MİLLETVEKİLİ SAKİNE ÖZ, DEVREDE

Alaşehir’de yaşanan sorunun acil bir önlem alınmazsa ve ilgili denetimler yapılmazsa, Horzumalayaka başta olmak üzere, birçok mahalleyi, canlı yaşamını, tarımsal ve hayvansal üretimi, içme ve kullanma suyunu, Kavaklıdere Göleti’ni doğrudan tehlikeye atacağını belirten Manisa Milletvekili Sakine Öz, mahallelinin haklı ve örgütlü mücadelesine destek verdi. Öz, yaşamını ve geçimini bölgeden çıkan doğal kaynakla sürdüren köylülerin kadim haklarının plansız kararlarla alt üst edilmek üzere olduğunu kaydetti. Mahallelerdeki su seviyesinin azalmasının hayvan ölümlerine, evlerde içme suyu sorunlarına ortam hazırladığını belirten Öz, “su, en temel haktır. Mahalleye ulaşan boruları kesmenin, yerine kendi borularını döşeyerek suyu pazarlamanın çok büyük tehlikeleri doğuyor. Arazide yapılan kazı çalışmaları yamaçlara ciddi ölçüde zarar vermiş, heyelan ve erozyonlar başlamış. Yol açmak adına, ormanlık alandaki birçok ağaç katledilmiş. Doğayı ve insanı hiçe sayarak suyu paraya bağlayanlar, hangi siyasi ilişkilerin içine girerse girsin hesap verecek. Binlerce insanımızı etkileyecek, hayvanlara ve ormanlara zarar veren bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir.” dedi.

Veysel Eroğlu, Suyun Hesabını Vermeli

 

CHP Milletvekili Sakine Öz, “Konuyu Meclis’te gündeme getirerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, soru önergesiyle sordum” diyerek, önergesindeki şu sorulara cevap beklediğini söyledi:

Alaşehir-Horzumalayaka’da halkımızın tepkisini çeken bu karar, bölge sakinlerinin yaşam şartları, üretim koşulları, bölgedeki canlı varlığı ve ekosistem, yakın civardaki gölet projesi dikkate alınarak mı verilmiştir; bu konuda bir çevresel değerlendirme raporu var mıdır? Bölge halkının ve Horzumalayaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin görüşü ne zaman alınmıştır? Bahse konu alanda kaç adet doğal kaynak vardır, bunların kaçı kaptaj altına alınmıştır? Ruhsat ve izin kapsamına alınmış ne kadar kaynak vardır? Ruhsat alınmış kaynakların kaçı Alaşehir Belediyesine, kaçı DSİ’ye aittir? Orman alanı içine dozerlerle açılan yeni yol, ruhsat ve izin kapsamında mıdır? Açılan yeni yollardan çıkan toprak malzemenin derelere doldurulması, ruhsat ve izin dahilinde midir; bu konuda Karayolları Bölge Müdürlüğünün görüşü alınmış mıdır? Derelere ve ardından Kavaklıdere Göleti’nin tabanına dolan toprağın yol açtığı erozyon nedeniyle, ilgili firmaya herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Usulüne uygun biçimde verilmiş bir tahsis var mıdır, bu tahsis hangi tarihte verilmiştir? Verilen iznin öncesinde, yeraltı ve yerüstü sularında yaz ve kış ölçümü yapılmış mıdır; bundan sonra yapılacak mıdır? Doğal kaynak suyunun ölçüm sonucu nedir? Verilen su işletme ruhsatının kapsamı ve süresi nedir; bu ruhsatlandırma sürecinde Bakanlığınızın görüşü alınmış mıdır? DSİ tarafından bu bölgedeki su kaynaklarının çıkarılması ve işlenmesi için verilen tahsis belgesinin kapsamı nedir? Su kaynakları azalan Horzumalayaka Mahallesi’nin yaşadığı mağduriyetin yerinde tespiti ve ruhsatlandırma, tahsis belgesi süreciyle birlikte, kazı faaliyetlerinin tahsis belgesinin kapsamına uygunluğunun gözden geçirilmesi yönünde bir çalışma yaptıracak mısınız? DSİ Bölge Müdürü Yardımcısı, Horzumalayaka Mahalle sakinleriyle görüşerek ve bilgi aktarımında bulunduğu gerekçesiyle mi görevinden alınmıştır?

Haber: Emre Saçlı-Salihli Sektör Gazetesi – Manisa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.