Hangi yemlerde KDV yüzde 1e indi

Hükumet paketinde yer alan yem ve gübrede KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi 1 Ocak 2016 tarihi ile uygulamaya girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Bu kararla birlikte çiftçi ve besicinin üzerinden büyük bir yükün kalkması ve tarım üretiminde de artışın olması bekleniyor.

HANGİ ÜRÜNLER İÇİN GEÇERLİ?
01.01.2016 tarihinde 3065 sayılı KDV kanunun mallara uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin karar sonucu, KDV’si %8 olan küspe, kepek, razmol, balıkunu, etunu, kan unu, tapyoka, sorgum, her türlü karma yemler, saman, yonca vs. (mısır gulten yemi ve ddgs hariç) ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı‘ndan tescil edilen gübreler ile gübre üreticilerine bu ürünlerin içeriğinde bulunan hammaddelerin KDV’si %1’e indirilmiştir.

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, kararın sektör üzerindeki yükü azaltacağını, verimliliği artıracağını söyledi.

Yetkin, “Türkiye’de yılda 4.5-5 milyon ton gübre kullanılıyor. Yapılan indirim çiftçinin gübreden kısmadan üretim yapmasını dolayısıyla üretimin de artmasını beraberinde getirecek. Bugün maliyetin yüzde 70’ini oluşturan yemdeki vergi indirimi de en çok besicilere yarayacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.