ENGİN UZUN

Engin UZUN ‘un Selendi Medya ve Manisa Büyükşehir Gazetesi için CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile yaptığı özel röportaj

Sayın vekilim öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ederiz.

Engin UZUN-Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaş parlamenter sistem ile başkanlık sistemi arasında bir tercih yapacak gibi görünüyor.Siz CHP’nin de destekleğidi çatı adayı Sn.Ekmelettin İhsanoğlunun hangi özellikleri ile sayın Başbakandan daha iyi bir aday olduğunu düşünüyosunuz.Ekmelettin beyi öne çıkaran özellikleri nelerdir?

Faik TUNAYBakın Ekmeleddin Bey ana muhalefet partisi CHP ve diğer muhalefet partisi MHP’nin ortak adayı olarak ortaya çıktı ve daha sonra 4 siyasi partide destek verdi. CHP ve MHP 80 öncesinde Türkiye’nin en kanlı ve en sıkıntılı günlerinde karşı cephelerde yer alan ve çok bedel ödeyen iki parti bugün uzlaşıp, ortak bir aday çıkarıyor, ne kadar güzel bir durum bu. Herkes siyasetin sert, kötü dilinden şikayet etmiyor mu? Bıktık kavgadan demiyor mu? Alın işte uzlaşma, hoşgörü, anlaşma, özlediğimiz tablo bu değil mi? İşte bu Sayın İhsanoğlu’nun en güçlü yanı yani uzlaşmanın adayı olması.

Tabi birde özgeçmişi, yaptıkları, ülkemizi uluslararası alanda son derece başarıyla temsil etmesi, Dünya’yı bilmesi, Dünya çapında iyi ve sıkı dostluklarının olması diğer güçlü yanları.

Son olarak da tarz ve üslubu kendisini öne çıkaran en önemli özelliklerden birisi. Toplum kavga istemiyor, gerginlik istemiyor, sürekli gider yapan bir siyaset anlayışından yoruldu, daha uzlaşmacı, yumuşak bir siyaset anlayışı istiyor işte bu noktada da Ekmeleddin Bey ön plana çıkıyor.

Engin UZUNSayın Kılıçdaroğlu’  ve CHP Sn.İhsanoğlunu aday göstermekle muhafazakar kesimin oylarına da talip olduğunu gösterdi ve oldukça cesur bir tavır gösterdi. Sn.İhsanoğlu’nun CB seçimlerindeki başarısı CHP nin önünü açan bir unsur olur mu? Yada olası bir başarısızlıkta parti içi bir mücadele başlar mı?

Faik TUNAYBakın Ekmeleddin Bey’in adaylığına karşı çıkılmasını anlarım, eleştiride olabilir gayet normal herkes aynı düşünmek zorunda değil ki. Hep söylerim ben kendi kız kardeşime bile derim beni sevmek zorunda değilsin, eleştirebilirsin, aynı düşünemeyiz ama abin oluşum ve yaptıklarımdan dolayı saygı duymalısın. Ekmeleddin Bey’i acımasızca eleştirenler muhafazakâr yanına vurgu yapıyor, efendim nasıl olurda İslam Konferansı Örgütü’ne Genel Sekreterlik yapan birisi Atatürk’ün koltuğuna otururmuş?

Yaklaşıma bakar mısınız? buna sadece yazıklar olsun denir, işte bu zihniyet yüzünden partimiz CHP özellikle Anadolu’da dinsiz, din karşıtı olarak biliniyor. Namaz kılarsınız hemen laf ederler, dini hassasiyetleriniz yüksektir hemen laf ederler ve hep meseleyi gelir Atatürk’e bağlarlar, laiklik elden gidiyor diye feryat ederler. Mustafa Kemal Atatürk ilk meclisi dualarla Cuma günü açmıştı buna ne diyeceksiniz? Sonra bu toplumun %99’u Müslüman herkes inancını yaşamak istiyor, devletler laik olur, olmalıdır da çünkü herkesin teminatıdır bu, yani %1 Müslüman olmayan kesimin de teminatı laikliktir ve doğru olanı da budur, buna kimse itiraz edemez ki ama siz inancı gereği, yaşam şeklini oluşturan insanlara karışır ve her şeyi LAİKLİK ilkesine bağlarsanız, komik duruma düşersiniz. 2007 yılında da Sayın Abdullah Gül ve eşi için neler söylenmişti? Ne oldu bakın görev süresi bitti, 7 yıl geçti bile ne oldu şeriat mı geldi Türkiye’ye? Yazık ediyorlar hem CHP’ye hem de ülkemize. Altını tekrar çiziyorum Ekmeleddin Bey’in adaylığına, adaylık Süreci’ndeki yol ve yönteme karşı çıkanlara saygım sonsuz ve dinliyorum neden karşılar diye, anlamaya çalışıyorum, hak vermeye çalışıyorum ama sırf muhafazakâr diye karşı çıkmak hele hele Atatürk’ümüzü burada kullanmak, istismar etmek, vizyonsuzluğun bir göstergesidir bence.

CHP Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber değişiyor, farklı kesimlere açılıyor ne güzel keşke daha önce olsaydı, eğer bir parti 40 yıldır iktidara gelemiyorsa, oturup bir düşünmek lazım, yazık neden böyle oluyor diye? CHP varsa herkes için var söylemi Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber gelen bir anlayış ve herkesi kucaklayan bir anlayış, olması gereken bir anlayış. İlk kez millet seçecek Cumhurbaşkanı’nı yetki ve karar milletin, ne derse o, adayımız kaybedebilir de, kazanabilir de kaybederse parti de şu mu olur, bu mu olur diye beklenti içerisine girmek bence anlamsız. Ekmeleddin Bey kaybetti diyelim ki ona karşı olanların halk da karşılığı nedir? Anadolu’da il il, ilçe ilçe, köy köy bilinirlikleri nedir? Milletin değerleri ile barışık mı bunlar? Bunların cevapları çok önemlidir bence.

Sayın Kılıçdaroğlu CHP için bir şanstır, tabanda ve örgütlerde iktidar isteyen, değişim isteyen, yeter artık muhalefet bizim kaderimiz olmasın diyen emekçilerimiz bunun farkında sadece CHP’de siyaset yapıp, görevleri olup! Toplumda karşılığı bindelerle ifade edilen marjinal oluşumlara sempati duyanlar Kemal Bey’e ve yaptıklarına karşı, bunlar değişimin önünde ki en büyük engel.

Engin UZUN- Seçim sonuçları Türkiye’nin Orta Doğu Politikasını ve dış politikayı ne derece etkiler?

Faik TUNAY-Biz büyük devletiz, imparatorluk geleneği olan Dünya üzerinde ki çok az toplumlardan biriyiz biz ki 600 senelik imparatorluk çöktükten sonra küllerinden genç Cumhuriyeti yaratmış, doğurmuş farklı bir toplumuz. Ama bütün bunlar bugün özellikle Ortadoğu’da diğer devletlerin iç işlerine karışmamızı gerektirmez, tekrar 100 sene önceye gidip Osmanlı hayalleri kurmamızı gerektirmez, çünkü Dünya hızla değişiyor 10 sene önceki Dünya ile bugünün Dünyası aynı değil ki, yüz sene önce ki koşullar nasıl sağlansın? Geçti o günler, köprülerin altından çok sular aktı onun için daha sakin olmalıyız. Bugün Ortadoğu’da bir tek Katar ile iyi ilişkilere sahibiz ne oldu sıfır sorun politikasına Allah aşkına sorarım ne oldu?

Suriye uçağımızı düşürdü, iki pilotumuz şehit oldu, ne yaptık?

Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirildi, ne yaptık?

Musul’da konsolosluk binamız basıldı, rehin alınan vatandaşlarımız var, ne yaptık?

Örnekler uzayıp gider. Ortadoğu tehlikeli bir yerdir, oynanan oyun aynıdır ama oyuncular hep farklıdır, bu coğrafyada fazla hoplayıp, zıplamak iyi değildir. Onun için bozulan dengenin tekrar kurulması için, sakinlik ve uzlaşma için Ekmeleddin Bey bir şans olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.