Çiğ sütte sözleşmeli alım dönemi başlıyor

Valimiz Erdoğan Bektaş’ın, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi’nin katılımıyla ve  açılış konuşmalarıyla, Manisa Süt Üreticileri Birliği ve İl Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü; süt üreticileri, ziraat odaları, ticaret borsası, yetiştirici örgütleri ve süt sanayicileri ile buluştu. Çalıştay 200 ün üzerinde davetlinin katılımıyla 12 Ocak 2016 tarihinde Manisa Anemon Otelde gerçekleştirildi.

Çiğ sütün sözleşmeli usulde alım satımıyla ilgili önemli bilgilere değinen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü USKS sistem sorumlusu Kerim ÖZYOL yaptığı açıklamada; ‘Sanayiye arz edilen çiğ sütün alım ve satımının sözleşmeli yapılması, üretici örgütü ile alıcı arasında uyulması gereken kuralların belirlenmesi, üretim ve pazarlamada sürdürülebilirliğin sağlanmasına ilişkin esasları belirleyen yönetmeliğin 16 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ve bu kapsamda sanayicilerin artık çiğ sütü yönetmelik kapsamında sözleşmeli almak zorunda olduğunu.’ söyledi. Yönetmelik ne getiriyor sorusuna cevap olarakÖzyol ‘Özellikle alıcılar açısından sözleşme yapılmasının zorunlu kılındığını ve sözleşme yapmadan çiğ süt alanlara cezai yaptırımlar uygulanacağını’ belirtti.

Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre Türkiye’nin yıllık çiğ süt üretimi 18.5 milyon ton. Çiğ süt üretiminin yaklaşık 10 milyon tonu sanayiciler, mandıralar ve diğer alıcılar tarafından satın alınarak işleniyor. Bu sütün alımında fiyat, kalite, ödemeler ve daha birçok konuda sorunlar yaşanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu sorunları çözmek, en azından azaltmak için çiğ süt alım ve satımına sözleşme zorunluluğu getirdi.

Bu bağlamda Birlik adına sözleşmeyle ilgili konuşan Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca ‘Çiğ süt üreticileri veya üretici örgütleriyle alıcılar arasında yapılacak sözleşmelerin süt alım satımında yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti. Alıcılar bu güne kadar üreticiye “elimde yeterince süt veya süt tozu var, süt almayacağım” diyerek çiğ süt fiyatını düşürüyordu. Sözleşme uygulaması ile teslim edilecek ve alınacak çiğ sütün dönemler itibari ile asgari ve azami miktarı, fiyatı, soğutma ve hizmet bedeli, kalite ve miktar primi, muayene ve kabul şartları ile çiğ süt alım satımıyla ilgili ödeme yöntemi sözleşmede belirtilecek. Bunun da üreticiyi koruyan bir uygulama olacağını’ ekledi.

Sözlerine hazırladıkları sözleşmenin çiğ süt üreticilerine getirdiği en önemli değişikliklerden birine yer vererek devam eden Tunca;’Uzun bir süreden beri üreticiden süt alan sanayicilerin “yemini ya benden alırsın ya da sütünü almam” diyerek ürettiği yemi üreticiye sattığını belirtti. Alınan süt ile satılan yem arasında yönetmelik uyarınca sözleşmede yem süt paritesininde korunması gerektiğinin önemini’ belirtti.

Çiğ sütü bu yönetmelik hükümleri kapsamında sözleşmeli olarak almayan alıcılar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 40’ıncı maddesinde yer alan ilgili cezai hükümler uygulanacak.

kaynak: manisasutbırlıgı.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.