Büyükşehir Nöbette

 

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ekibiyle birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki demokrasi şehitlerini anma programına katıldı. Manisalıların ilgisi ve sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir devlet olduğunu, yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahip olduğunu vurguladı.

 

Türkiye genelinde 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimine karşı vatandaşların meydanları doldurarak demokrasi nöbeti, Manisa’da da Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, üst düzey yöneticileri ve Manisa Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla birlikte vatandaşların demokrasi şölenine ortak oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda Manisa Valiliği tarafından düzenlenen demokrasi şehitlerini anma programına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekilleri, Tugay Komutanı Vekili, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Genel Sekreter Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun, Yılmaz Gençoğlu, Aytaç Yalçınkaya, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Başkan Danışmanları, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Cemal Kutlar, Büyükşehir ve MASKİ Daire Başkanları, şube müdürleri ve çalışanları ile binlerce vatandaş katıldı.

Manisa’dan dünyaya birlik mesajı

Cumhuriyet Meydanı’na gelmesiyle birlikte vatandaşların sevgi gösterisi ve alkışlarıyla karşılanan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisalıları selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma gecesinin açılış konuşmasını yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin bütünlüğüne yönelik hain bir girişim yapıldığını, ancak Türk Milleti’nin net tavrı ve duruşunun bu hain planı bozduğunu vurguladı. Vali Güvençer konuşmasının ardından protokol üyelerini sahneye davet ederek birlik mesajları verdi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve protokol üyeleri el ele tutuşarak Manisa’dan tüm dünyaya birlik mesajı verdi.

Başkan Ergün duygularını sosyal medyadan dile getirdi

Başkan Ergün, program devam ederken sosyal medya hesabından meydanda paylaşmak istediği, ancak paylaşamadığı duygularını aktardı. Başkan Ergün, yayınladığı mesajında “Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz darbe girişimi, tüm milletimizi olduğu gibi, bizleri de derinden üzmüştür. Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış bu kanun dışı eylemi lanetliyoruz. Darbe asla kabul edilemez. Olayın meydana geldiği 15 Temmuz gecesinden itibaren tüm milletimiz gibi Manisalı hemşerilerimiz de meydanlara çıkmış, Manolya Meydanı’nı demokrasi yerine çevirmiştir. Bu sebeple ve buradan hareketle ilk geceden itibaren demokrasi nöbeti tutan kardeşlerimizin nöbet tuttuğu Manolya Meydanı’nın adını Demokrasi Meydanı olarak değiştireceğiz. Ağustos Meclisi’nde bu değişikliği hem Şehzadeler Belediyesi, hem de Büyükşehir meclis üyelerimize ortak öneri haline getirerek sunacağız” ifadelerine yer verdi.Ekran Resmi 2016-07-31 13.29.46

Kimse siyaset ya da şov yapmasın

15 Temmuz gecesi yapılan hain girişimi nefretle kınayan Başkan Ergün, “Ancak şunu da belirtmek isterim: Kimse bunun üzerinden siyaset ya da şov yapmaya kalkmasın! Bu memlekette doğup büyüyen ve yaşayan bir kişi olarak bizi bilen biliyor. Bizim çizgimiz de, duruşumuz da belli! Geçmişte neysek, bugün de aynıyız. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e, O’nun ilke ve inkılaplarına, vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve demokrasiye bağlıyız. Elhamdülillah Müslümanız. Bu vatanın üzerinde bu bayrak dalgalandığı sürece camilerimizden ezan sesleri de hiçbir zaman eksik olmayacaktır” dedi.

Vatan ve bayrak aşkı bizleri birleştiren unsurlardır

Konuşmasının son bölümünde demokrasi şehitlerini anan Başkan Ergün, şunlara yer verdi: “15 Temmuz gecesi başta Sayın Valimiz olmak üzere, Emniyet Müdürümüz ve nöbetçi Cumhuriyet Savcımızla devamlı istişare halinde olduk. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik ve yaptık. Bu meydanı dolduran sizler görüşünüz ne olursa olsun, farklı parti mensubu veya sempatizanı olabilirsiniz. Ancak her şeyin başında önce bayrak ve vatan aşkı gelir. Bu aşk bizleri birleştiren tek unsurdur. Bunu bu meydanda ve tüm meydanlarda gösteren siz değerli halkıma bir kez daha şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir devlettir. Bütün bu olanların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bu duygularla o kara gecede demokrasimizi savunurken şehit düşen polisimize, askerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Allah milletimize bir daha böyle acı ve kara günler yaşatmasın. Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. Ne mutlu Türküm diyene! Allah’a emanet olun.”

Şehitlerin ruhları için Kur’an-ı Kerim okundu

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden programda, vatan savunmasında canlarını feda eden şehitlerimizle demokrasi şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran binlerce vatandaş ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla alanı inletti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Cumhuriyet Meydanı’nda kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.