Böyle Birlik Başkanlığı Mı olur

Bakan Çelik: Böyle Birlik Başkanlığı Mı olur?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik birlik başkanlarını inceletiyor. Bazı birliklerdeki duruma tepki gösteren Bakan Çelik, “Böyle birlik başkanlığı mı olur!” diye tepkisini dile getirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin buluşmasına katıldı. Mersin İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin buluşmasında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Türkiye’de küçükbaş hayvan sayısının 42 milyon olduğunun altını çizdi. Çelik, bunu artırmak gerektiğini, bunun için de coğrafyanın uygun olduğunu kaydetti. Birliklerle ilgili açıklama da yapan Bakan Çelik, “Küçükbaş hayvan yok, büyükbaş hayvan yok “Ben birlik başkanıyım” diyenler var. Böyle birlik başkanlığı mı olur!” diye tepkisini ortaya koydu.

 

HAYVANCILIK YÜZDE 40 AZALDI

Türkiye’nin coğrafyasına bakıldığı zaman küçükbaş hayvancılığa uygun bir coğrafya olduğunu belirten Çelik, hayvancılığın 1980’li yıllardan günümüze yüzde 40’lık bir azalma görüldüğünü vurguladı. Bakan Çelik, küçükbaş hayvanların yeniden sayıldığını, şu andaki verilere göre, küçükbaş hayvan sayısının 42 milyon civarında bulunduğunu kaydetti. Bu rakamın düşük olduğunu ve artırılması gerektiğini anlatan Çelik, buna rağmen bazı maksatlı çevrelerin küçükbaş hayvancılıkla ilgili olumsuz ortam oluşturduğunu bildirdi.

 

HAYVANCILIĞI ARTTIRMAK HERKESİN GÖREVİ

Küçükbaş hayvancılığı tekrar yükseltmenin herkesin görevi olduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Küçükbaş hayvancılığının daha yukarılara çıkmayı hak ettiği için el birliğiyle onu gerçekleştireceğiz. O güzel buram buram binbir çeşit bitkiyi alarak bizim soframıza gelen nadide etleri bizim milletimizle buluşturma konusunda gayret içerisinde olacağız.” dedi.

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARI OLMAYAN BİRLİK BAŞKANLARI VAR

Konuşmasında hayvancılıkla ilgili kurulan birliklere de dikkat çeken Çelik, “Hayvancılıkla ilgili birçok birlikler var. Bugün buraya geldik başkana sordum ‘Koyun, keçi var mı?’ dedim. Eğer koyun, keçin varsa iş çok kolay. O zaman aynı yola koşuyoruz demektir. Koyun keçi yok, büyükbaş hayvan yok, ben birlik başkanıyım. Yok arkadaş ben böyle birlik başkanıyla çalışmam. Dertten anlayacak, çileyi anlayacak, sorunu bilecek ki birlikte çözüm bulabilelim. Bu beni çok memnun etti, inşallah bütün bu sektörün içinde olan kardeşlerimizle birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

 

HAYVAN BAŞI DESTEK ARTTIRILMALI

Hayvan sayısı ve çoban konusunun gündemlerinde olduğunu aktaran Bakan Çelik, “Anaç koyun, keçiyle ilgili desteğimiz var. Bunu biraz artıracağız. Haftaya Erzurum’da bölge toplantımız var bir miktar artıracağımızı söyleyeyim. Hiç olmazsa bu desteğin hayvan başı 20 lira ise 25 lira yapalım. Elimizde bir bütçe var o bütçe imkanları çerçevesinde koyun ve keçi küçükbaş hayvancılığa verdiğimiz önem için söylüyorum. Yoksa ağustos ayında oturup, bu desteklemeleri 2017 için yeniden paylaşacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.