BASIN AÇIKLAMASI ÖZGECAN HAKKINDA

Değerli basın mensupları ve saygıdeğer Manisalılar

Hafta sonu yapılan kongrede AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı görevine seçildim. Göreve başlamanın ardından henüz bir basın toplantısı düzenleyerek sizlerle tanışma fırsatımız olmadan ülkemizi ve bizleri derinden üzen yaralayan, yüreklerimizi parçalayan bir olayla bir basın bülteni göndermenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ancak hafta sonu ülkemizde olduğu gibi bütün insanlığın üzülerek takip ettiği üzücü olduğu kadar bir vahşetle ülkemizin gündemine gelen Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesi, bir kadın olduğum kadar bir anne ve en önemlisi bir insan olarak beni de derinden etkiledi ve üzdü.

Ülkemizde son yıllarda kadına şiddetin artarak devam ettiği, her yıl 250 ye yakın kadın cinayetinin yaşandığı ülkemizde, henüz hayatının başında gencecik bir kızımızın başına gelen bu olay bir kez daha göstermiştirki, kadına şiddetin önceliğimiz olarak ele alınması ve çözülmesi gerekmektedir. Çok acil bir şekilde önce siyasetçilerin, sosyologların, psikologların, medyanın hukukçuların bir araya gelerek kadına şiddetin yasalarla mutlak suretle engellenmesidir.

Özellikle son yıllarda her geçen gün artarak devam eden kadına şiddet bir kez daha Özgecan Aslan’ın tecavüz edilmesi, dövülmesi, hunharca öldürülmesi, yakılması vahşetin boyutunu ortaya koyduğu kadar ülkemizde idam cezasının tekrar gündeme gelmesine ve tartışılmasına neden olmuştur.

Katledenlerin alacağı cezanın boyutunu millet olarak içimize sindiremeyecek kadar üzüldüğümüz Özgecan’ın katilleri son yıllardaki kadına şiddetin geldiği boyutu net bir şekilde göstermiştir. Toplumda infiale sebep olan bu vahşi olayı ne bir kadın, ne bir anne nede bir insan olarak asla kabul edemeyeceğiz.

Ülkemizde yeniden tartışmaya açılan idam konusunda bizimde tavrımız ve isteğimiz çok nettir kadına şiddetin engellenmesi için, hukukçular, sosyologlar, psikologlar, medya, siyasetçiler ve bu konuyu üzerine görev alan herkes kadına şiddet konusuna sahip çıkmalı, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmalıdır.

Özgecan’ın ailesinin yaşadığı travmayı hiçbir zaman kimse anlayamayacaktır. Bu vahşetin tanımı tarifi olmadığı gibi benzerlerinin yaşanmaması için çok acil ve ivedi bir şekilde gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Başta Özgecan’ın ailesine sabırlar diliyor Özgecan Aslan kızımıza Allah’tan rahmet diyorum.

Fisun Kumbaracı

AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.