18 Ocak 2019, Cuma
Bizi izleyin:
Giriş Yap EUR   TL0,34USD   TL0,34
16 Aralık 2015 | Son Güncelleme: 16.12.2015-20:57

Bakan Çelik ten şap açıklaması

0
Bakan Çelik ten şap açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şap hastalığı ile ilgili yeni tip bir virüs tespit edildiğini kaydetti.

Türkiye’de şimdiye kadar görülmeyen şap virüsü ile karşı karşıya bulunulduğunu belirten Çelik, yeni virüsün ilk defa Van ilinde görüldüğüne dikkat çekerek, hastalığın 92 bölgeye nüfuz ettiğinin altını çizdi.

2015 Eylül’den itibaren virüs sayısının 217’e ulaştığını kaydeden Bakan Çelik, ilgili birimlerin yoğun bir çalışma gösterdiğini söyledi. 92 mihrak sayısının söndürüldüğünü ifade eden Çelik 10 km’lik alanda karantina çalışmalarının başladığını aktardı.

Karantina bölgelerine hayvan giriş çıkışlarının yasaklandığı vurgulayan Çelik, “Panik edecek bir durum yok. Geçiştirme gibi bir lüksümüz de yok. Yeni virüse karşı aşı üretme çalışmalarımız başladı. 4 milyon 600 bin doz aşı üretildi. Üretilen aşılar bütün illere sevk edildi. Yeni virüsle mücadele bütün Türkiye’de gerçekleştirilecek.” diye konuştu. Çelik, aşıların hayvanlara ulaşmaması durumunda ise sorumlulara soruşturma açılacağını bildirdi.

Etiketler:
Yorum Yazın

Yorumlar 0 yorum

© Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları SELENDİ MEDYA ve haber kaynaklarına aittir, lütfen haberleri izinsiz kopyalamayınız. Youtube Video İndir 45 Haber