ARICILIK HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY BU YAZIDA

Arıya Petek Verme

Değerli arıcılar, arıların istekli bir şekilde çalışması ve arıların güzel petek örmesi için petek verme işlemi belirli kurallar çerçevesinde verilmesi gerekmektedir. Özellikle ilkbahar aylarında artık arıların gelişim süreci olmakla birlikte bunu takip eden yaz ayları ise arıların yoğun bir şekilde bal taşıma mevsimi olacaktır. O yüzden bu dönemlerde arılara petek verme konusunda dikkatli olmalıyız.

Petek verme işleminde bütün petekleri birden vermememliyiz aynı zamanda vermiş olduğumuz petekleri arılı çerçevelerinin arasına gelecek şekilde vermeliyiz. Bazı arıcılar bütün çerçeveleri aynı anda vererek arıların isteksiz çalışmasına sebep olabilir. Bu yüzden dolayı arılar petekleri ördükçe biz takviye olarak petek vermeliyiz. Aşağıda izleyeceğiniz video yazdıklarımızın özeti halindedir.

Arıcılık mesleğinde bazı dönem ve aylarda çok çalışırken bazı aylarda keyif yaparsınız. İşte Mart ayıda çok çalışmaya başlayacağımız aylardar bir tanesidir. Arı kontrolleri ve bakım işlemleri ciddi olarak bu ayda başlamaktadır. Mart ayında ana arı yavru ve yumurta ama işlemine başlar.

Arı kovanları açılmadan önce, havanın güneşli, rüzgarsız ve hava sıcaklığının 15 derecelerde olduğu saat olarakta 12-14 saatleri arasında muayene işlemleri yapılabilir. Arı yavrularını üşütmemek için kovanlarda fazla oyalanmadan ve fazla açık bırakmadan işlemleri yapıp kovanı kapatmalıyız.

Kovan kontrolü yaparken şunlara dikkat etmelisiniz;

1- Arı kolonilerin işçi arı mevcudu kontrol edilir.
2- Kovanların ana arı olup olmadığı kontrol edilir.
3- Sönen kovanlar ana arısı olan zayıf kovanlarla birleştirilir.
4- Kovanlardaki fazla boş petekler çıkartılır.
5- Yavru ve yumurta için teşvik şuruplaması yapılır.
6- Elimizde varsa, ihtiyaçlı kovanlara ballı çerçeve takviyesi yapılır.
7- Rutubetten dip tahtası ıslanan kovanlar varsa , ya dip tahtası ya da kovan değiştirilir.

Mart ayında genel olarak yukarıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri başka maddeler de eklenebilir hava şartlarına ve bulunduğu bölgeyere göre. Arıcılıkta Nisan ayında yapılması gerekenler ile ilgili yazıda görüşmek üzere.

 

 

2016 Yılı Arıcılık Destekleri

Hayvancılık olarak gezici aricilik veya yerleşik olarak arıcılık yapmak isteyen vatandaşlarımıza Devlet Arıcılık kredisi olarak hibe, faizsiz ve düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Arıcılık kredileri 2016 yılında KOSGEB ve Ziraat bankası kredileri ile iki şekilde finanse edilmektedir. Her iki devlet kurumumuzdan da arıcılık kredisi için vatandaşlarımız uygun şartları yerine getirmeleri halinde faydalanabilmektedirler.

KOSGEB Arıcılık teşvik kredisi almak isteyen vatandaşlarımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması zorunludur. 15 gün 70 saat olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan girişimcilerimiz KOSGEB ‘e başvuru yapmaları halinde Girişimcilik Destek Programı hibe kredi alabilir, işletmelerinin birinci senesi dolması halinde yine arz etmeleri taktirde faizsiz kredi alarak 1 yıl ödemesiz olarak ihtiyaçlarını giderebilirler.

KOSGEB Bilgilendirme

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrası yapmış olduğunuz başvuruda arıcılık ile ilgi temin ettiğiniz kovan, bal süzme makinesi, polen temizle veya polen kurutmak için makine gibi ihtiyaçlarınızı Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe kredi ile temin edebilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi için lütfen size en yakın KOSGEB birimleri ile irtibata geçiniz.

Devlet Bankası Kredi Şartları

Arıcılık yapmak isteyen vatandaşlarımız uygun şartları yerine getirmeleri halinde T.C. Ziraat Bankasından çok uygun şartlarda düşük faizli arıcılık kredisi alabilirler.

Ziraat Bankası kredi şartları

  • 50 kovan ile üretim yapan veya kovan sayısını 50 kovanın üzerine çıkarmak isteyenler
  • Arılı veya boş kovan alımı
  • Bal süzme makinesi
  • Kek hazırlama makinesi
  • İki yüz üzeri gezici olarak arıcılık yapanlar için yenilenebilir enerji alımı ve baraka alımı
  • Sabit bir yerde üretim yapanlar için baraka alımı veya baraka tadilat giderleri
  • Çiftleştirme kovan kutusu
  • Ruhsatlı olmak şartı ile ilaç alımı
  • Şeker, petek, kek gibi giderler
  • Gezici arıcılık yapanlar için nakliye ücretleri gibi bütün arıcılık giderleri uygun ödeme şekilleri ile giderilmektedir. Bütün bu imkanlardan faydalanmak isteyen girişimciler veya aricilik yapan vatandaşlarımız T.C. Ziraat bankasınabaşvuru yapmaları yeterlidir.

64. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti 2016 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçesini 16.5 Milyar TL olarak belirledi. Bu bütçenin çok büyük kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşan girişimcilere destek olarak verilecektir. 2016 yılında Hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve girişimciler için pek çok hibe, kredi ve destek imkanı bulunmaktadır. Bu hibe kredi, destek ve faizsiz krediden hem küçük işletmeler veya ilk defa bu alana girecek olan girişimci çiftçiler hem de büyük işletmeler faydalanabilecektir.

2016 Yılı Hayvancılık ile İlgili Banka Kredileri
2016 yılında Hayvancılık kredilerinin en büyük sağlayıcılarından bir tanesi önceki yıllarda olduğu gibi Ziraat Bankası olacaktır. Ziraat Bankası ana faaliyet alanı olan ülke çiftçisi destekleme görevini 2016 yılında da devam ettiriyor. Tarım ve Hayvancılığın hemen her alanına destek veren Ziraat Bankası çiftçilere pek çok kolaylıkta sağlıyor. Küçük baş ve büyük baş hayvan yetiştiriciliği, et ve süt üretimi, arıcılık saf kan at yetiştiriciliği gibi pek çok alanda kredi sağlayan Ziraat Bankasına uğramadan yatırımınızı hayata geçirmeyin. Ziraat Bankasının hayvancılık ile ilgili kredileri için tıklayınız.

Bunlar dışında 2016 yılında hayvancılık ile ilgili Tarım Kredi ve Kooperatifleri ve Valiliklerinde sağladığı pek çok destek bulunmaktadır. Bu desteklerden faydalanabilmek için bulunduğunuz ilin İl Tarım Müdürlüğüne mutlaka başvurunuz. Eğer hayvancılık yapabilecek yeriniz var ise bu desteklerden başlayarak sizde bir hayvancılık girişimcisi olabilirsiniz. Gerekli koşulları sağladıktan sonra pek çok hibe programından faydalanabilirsiniz. Tabi bunun için iyi bir projeniz olması gerekmektedir. Artık hiç bir kurum 5 inek besleyip sütünü satıp evlenecek diyene destek vermiyor. Mutlaka yenilikçi bir fikrinizin olması lazım. Örmek proje fikirlerimize mutlaka göz atınız.

2016 arıcılık destekleri olarak 2016 yılı içinde arıcılara kredi veren bankalar olarak ziraat bankası bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.