ARAŞTIRMA/ ORGANİK TAVUKÇULUK

organik-tavuk-yumurta-yeti?tiricili?i

Neden Organik Tavuk

Günümüzde tükettiğimiz bir çok besin maddesinin doğal olmayan yollardan üretilmesi sağlıksız gıda ürünlerini de beraberinde getirmektedir. Organik besinler bu sorunun sonucunda ortaya çıkan,tamamen doğal yollarla üretilmiş besinlerdir. Organik tarım güvenilir, hormonsuz ve GDO’suz besinler üreterek size sağlıklı ürünler tüketme imkanı tanımaktadır.
Organik çiftliklerde üretilen tavuklar ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar geçen süreçte bakanlık yetkilileri tarafından 20’yi aşkın kontrollerden geçer ve sertifikasyon kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Laboratuvarda yapılan analizlerle ürünün sağlıklı olduğu belgelenir. 

’nin her bölgesi organik yumurta üretimi için uygun. Yeter ki sanayi tesislerinden uzak olsun.

Seçilen yerin arazi yapısı çok önemli değil. Sadece kuvvetli rüzgar almamalı. Ayrıca iklim koşulları, tavukların yılda en az 4 ayını dışarıda serbestçe gezebilmelerine imkan tanımalı.
12 dönümlük açık alana sahip bir çiftlikte en fazla 3 bin adet tavuk beslenebilir. 3 bin tavuktan günde 2 bin 400- 2 bin 500 adet yumurta elde ediliyor.

Sertifikalı organik yumurta üreticileri taleplere yetişmekte zorlanıyor. Organik yumurta satışlarını yüzde 100 artıran firmalar var. 2009’da 6 milyon dolara ulaşan pazarın bu yıl 10 milyon doları aşması bekleniyor…

ORGANİK yumurta üreticileri, kuş gribinin ardından unuttuğumuz köy yumurtası lezzetini sofralarımıza taşıma iddiasında. Oldukça yeni bir pazardan söz ediyoruz. Türkiye’de sertifikalı, ambalajlı organik yumurta ilk kez Samsunlu Ay-Bir tarafından yaklaşık 2 yıl önce piyasaya sunulmuştu. Ardından market raflarında Keskinoğlu, Flotty, Gürsel Karlı, Itır, Dimetta gibi markaları görmeye başladık. Şu sıralar birkaç marka daha organik yumurta üretmeye hazırlanıyor.

Sektör temsilcilerine göre organik yumurta üretenlerin sayısı daha da artacak. Çünkü konvansiyonel şekilde üretilenlere göre daha pahalı olmasına rağmen organik yumurta satışları sürekli artıyor. Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) tartışmalarıyla tedirgin olan tüketicinin organik ürünlere ilgisi daha da artacak gibi.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, organik yumurtanın yumurta pazarında şimdiden yüzde 1.5 paya ulaştığını söylüyor. Pazar hacmi geçen yıl 4 milyon dolar civarındaydı. Bu yıl 10 milyon doları aşması bekleniyor.

 VİDEOLAR

(izleyin) HÜSEYİN YAVUZ ORGANİK TAVUK ÇİFTLİĞİ http://www.youtube.com/watch?v=l6_577eEIrU

ÖZGÜR TAVUKLARhttp://www.youtube.com/watch?v=ijoUY9jVUeY

TAVUK ÇIFTLIĞI KURULUM MALIYETI

Genelde sorulan ilk soru Kurulacak bir tavuk çiftliğinin ne kadara mal olacağıydı. Küçük bir ekonomik fizibilite çalışması yaptık. Herkesin bir fikri olması için aşağıda yaptığımız fizibilite çalışmasını anlaşılır bir şekilde özetlemeye çalışacağım

Tavuk çiftliği kurabilmenin ilk şartı tavuk sahibi olmaktır. Bu tarih itibariyle bir tavuğun yaklaşık maliyeti 15-20 TL arası… (Bu fiyat yumurtlamaya yeni başlamış genç tavukların(4 aylık) fiyatıdır. ) Bu işe girmek isteyen kişiler daha uygun fiyata tavuk bulabilirler fakat önemli olan tavuk bulmak değil en yüksek verimi alabileceğiniz sağlıklı tavuk alabilmektir.

09082008

Aldığınız tavuk türüne göre değişmekle birlikte bir tavuğun ortalama yumurta verimi yılda 200 – 250 yumurtadır. Tavukları aldığınız anda tavuklar yumurtlamaya hemen başlamaz. Tavukların yumurtlamaya başlamaları 5 ile 7 ay arasında değişir. Bizim sattığımız tavuklar yumurtlamasına 1-2 ay kalan 4 aylık tavuklardır. Aldığınız tavuklar ne kadar çabuk yumurtlama evresine girerse o kadar az gideriniz olacaktır. Ve daha çabuk para kazanmaya başlayacaksınız.

Tavuklar yılda 1 ile 3 kez arasında kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaya yatan tavuklar 60-80 gün kadar yumurtlamayı keserler. Fakat bazı tavuk türleri curk olmaz ve tavuk yumurtlamayı kesmez ve tam verim sağlarsınız. Bizim sattığımız tavuklarda curk olmayan tavuklardır. Curk olmayan tavuklardan civciv üretmek için kuluçka makinelerini yada kuluçkaya yatacak başka kanatlı hayvanları kullanabilirsiniz.

Bazı yatırımcılar civciv alarak daha tavuk alım maliyetini düşürebileceklerini zannetmektedirler. Bu kesinlikle yanlış bir görüştür. Civciv’in yumurta verebilecek bir tavuk haline gelmesi minimum 5 ayınızı alacaktır. Bu 5 aylık bir gider ve sıfır gelir demektir. Civciv bakmak çok meşagatli bir iştir. bu hayvanlara harcayacağınız yem miktarını civciv sayısına böldüğünüzde, tavuk aldığınızda ödeyeceğiniz maliyet ile civciv yetiştirerek ödediğiniz maliyet yaklaşık olarak başabaş gelecektir. Küçük bir ayrıntı belirtmekte fayda var Aldığınız civcivlerin tavuk yerine Horoz çıkma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

Tavuklarınız, yumurtlama evresine girene kadar tavuklarınıza yumurtlamaya yardımcı yemler vermeniz gerekmektedir. Salma tavuk yapacağınızdan tavuklarınız topraktan kendi yiyeceklerini sağlayacaklardır. Fakat genede tavuklarınıza hormonsuz, ilaçsız doğal buğday,mısır vb. yem vermeniz gerekmektedir. Bu yem maliyeti tavuklarınızın büyümesi ile ters orantılı olarak azalma gösterecektir.

Kümes, çitler, suluklar, folluklar, altlıklar, soğutucular, ısıtıcılar ve diğer sabit tesis ve araç gereçlere ait yatırımlar için gerekli sermaye ile ilk gelirler elde edilene dek elde bulundurulması gereken nakit ve stoklardan oluşan “işletme sermayesi” ihtiyacının toplamından, toplam yatırım tutarı elde edilecektir.

75

Tavuk alımı sadece başlangıçta yapılacağından, sonraki yıllarda kendi civcivinizi kendiniz üreteceğinizden tavuk alım gideri sadece ilk yıl gideridir.

Doğal, Salma köy tavuğu çiftliği kuracağımızdan, ışıklandırma, ısıtma, havalandırma, v.b. gibi sabit tesis giderleri ile personel, veteriner, vb işletme giderleri, çok düşük hatta sıfıra yakın olacaktır. Ayrıca kurduğunuz kümes, folluk, suluk, yemlik vb. giderlerde sadece ilk yıl giderleridir. İlk yılınızı atlattığınızda kar oranınız da azımsanmayacak bir yükseliş olacağını göreceksiniz

İlk yılda tavuk sayınız az olacağından, bakım için ekstra bir maliyetiniz olmayacaktır. Kendiniz belirli bir sayıda tavuğa bakabilirsiniz. İleri ki yıllarda civciv üretimi ile tavuk sayınız artacağından işçilik ve personel gideriniz olacaktır. Yem ihtiyacınızda artan tavuklara doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Çiftliğinizin bir kısmına yem bitkileri ekmeniz yem maliyetinizi de büyük oranda aşağıya çekecektir.

Yukarıda belirtmeye çalıştığım bilgiler ışığında küçük bir hesaplama yapacağım. Giderleri MAKSİMUM Gelirleri ASGARİ tutarak hesap yapacağım ki kendimizi kışa hazırlayalım. Yaz çıkarsa bahtımıza

Hesap 500 Tavuk üzerinden yapılmıştır.

 

Giderler:

 

Tavuk alımı                                                        : 18 tl/adet x 500 = 9000.- TL

500 tavuk için yıllık yem(ortalama)                     : 7500.- TL

Çiftlik Tesis kurulumu(Kira,Kümes, Folluk v.b.) : 7500.- TL

Beklenmedik Giderleri(Elek., Su, v.b.)               : 6000.- TL

Civcivlerin büyümesi için gerekli olan yem(ort.)  : 10000.-TL

Kuluçka Makinesi                                             : 5000.-TL

———————————————————————————–

1. Yıl Giderleri TOPLAM                                : 45000.- TL

 

Gelirler:

 

500 tavuk X 200 yumurta                             :125000 yumurta/yıl

Kuluçka için ayrılacak yumurta                      :5000 yumurta/yıl

Kuluçkadan çıkacak sağlıklı civciv(ortalama) :4000 civciv

Civcivlerin yarı yarıya Tavuk çıkma ihtimali    :2000 tavuk

 

125000-5000 = 120000 adet satılacak yumurtayı minimum 0.50 kuruştan satacağımızı varsayarsak elde edeceğimiz gelir hesaplanırsa;

120000 X 0,50 = 60000.-TL

Horoz çıkan civcivlerin satışından elde edilecek gelir; Normal şartlarda köy tavuğu veya horozunun kilosu tavukçularda 20 – 25 TL arasında değişmektedir. Fakat ben minimum üzerinden hesaplama yaptığımdan horoz adet satışını 10.-TL olarak ele alacağım

2000 horoz X 10.-TL = 20000.- TL

————————————————————————————-

1. Yıl Gelirleri TOPLAM                            : 60000.-TL + 20000.- TL = 80000.-TL

                                                                    2000 tavuk

 

Birinci yıl sonunda;

 

80000.-TL – 45000.-TL = 35000.- TL Brüt Kar

2000 adet tavuk

 

 

****Brüt kar rakamları, vergi, amortisman vb, gibi kesintilerin henüz yapılmamış olduğu rakamdır. Net kar ise, yapılacak bu kesintilerden sonra kalacak olan net rakamdır.

SONUÇ :

Yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi yıllar geçtikçe tavuk sayınızda olacak artış ile birlikte yumurta üretiminiz ve tavuk/horoz üretiminizde ciddi şekilde artışlar olacaktır. Bu artış ile birlikte yem gideriniz de artacak fakat sabit giderleriniz değişmeyeceğinden her yıl artan bir kar oranınız olacaktır. Bu yazıyı baz olarak kendiniz farklı tavuk sayıları ile 5-10 yıllık gelir-gider tablosu hazırlamanız mümkün olacaktır.

KAYNAK:   SALMA (ÖZGÜR) SAĞLIKLI YUMURTA  http://saglikliyumurta.blogspot.com

İLGİLİ SİTELER:

 İşte çok kazandıracak iş: Organik yumurta http://www.patronlardunyasi.com/haber/Iste-cok-kazandiracak-is-Organik-yumurta-/80370

SİZİN ÇİFTLİĞİNİZ PROJESİhttp://www.organiktavuk.net

ORGANİK TAVUKÇULUK HAKKINDA

http://www.ciftlikdergisi.com.tr/organik-tavukculuk-sahtekarliktan-mi-ibarettir.html

ORGANİK TAVUKÇULUK PROJESİ   http://www.tarimsal.com/organikyumurtaprojesi.htm

ÖRNEK KURUMSALLAŞMIŞ TAVUK ÇİFLİĞİ  http://www.damii.net

TORBALIDA BİR ÇİFTLİK http://www.haber.kanatliforum.com/2012/10/25/torbali-da-organik-yumurta-tesisi/

Akdenizde-mutlu-tavuklar-1024x768

gu-organik-tarim-uygulama-ve-arastirma-merkezi-bolge-ciftcisine-rehber-oluyor-IHA-20130721AW000215-4-t

images

ortavcift1

40 thoughts on “ARAŞTIRMA/ ORGANİK TAVUKÇULUK

 1. selendi medya sizleri tebrik ediyorum böyle aydınlatıcı halkın yapabilecegi işleri selendi halkına anlattıgınız için çok teşekkür ederim bu tür projelerinizi bekliyoruz okudum bu iş tam selendiye göre bir iş

 2. öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için ger5çekten çok teşekkürler ama anlamadığım.500 adet tavuktan 200 adet yumurta demişsiniz.yılık 125.000 adet yazmışsınız bu nasıl oluyor anlamadım bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim.

 3. Tarımdan az parayla çok büyük paralar kazanmak ister misiniz? Ne bayilik parası ne frenca parası ne dosya parası nede proje parası nede komisyon parası sadece kar ortağı oluyoruz. Bizim çiftlikte doğal organik özgür büyükbaş mera besiciliği yapıyoruz. Parası olup da arazım yok ahırlarım yok mandıram yok hayvana bakacak çobanım yok diye düşünmeyin biz sizin yerinize bizim çiftlikte bakıyoruz. Büyük şehirde bunalan ve büyükbaş hayvancılığa yatırım yapmak isteyen büyükbaş hayvan mera besiciliğine uygun 600 dönüm tapulu arazimiz 3 bin adet badem ağacımız içinden akarsu geçen 70 bin dönümde Büyükbaş hayvan besiciliğine uygun meramız var. Burada sizde bizim çiftliğimize katılabilirsiniz… örneğin; ister erkek bir danayla ister bin erkek danayla bizim çiftliğe katılabilirsiniz. Kulak küpesindeki numarayı çiftliğimiz kayıtlarına yazıyoruz alacağımız erkek danalar ortalama 1 yaşında erkek dana olacak ortalama pazardaki fiyatı bin tl ile bin beşyüz tl arasında değişiyor kilosu da yüz kg yüz elli kg cinsine göre kg mı değişiyor bu erkek danaları merada otlatmaya başlıyoruz merada besiye alınan erkek danalar günlük bir kg bir buçuk kg et ağırlığı yapıyor merada en az on ay otlattığımız danalarımız on aynı sonunda günlük bir kg et yaparsa yüz kg gelen dana on ay sonunda [ on ay = üç yüz gün eder ] 100×300= 400 kg erkek danayı 17 tl den kesiyorlar 400×17=6800 tl ediyor 100 kg gelen erkek dana on ay sonunda günlük bir buçuk kg et yaparsa on ay 300 gün x 1,5 kg et = 450 kg et e diyor danamız aldığımızda 100 kg’dı + 450= 550 kg et ediyor 550 kg 17 tlden kesilirse 550×17= 9.350 tl ediyor. Danamızın parasını dana kesildiğinde bu işe başlarken verdiğiniz ana parayı size veriyoruz masrafları düşüyoruz kalan karıda sizle bölüşüyoruz ayrıca erkek dana başına devletten 350 tl destekleme alıyoruz…

  Mustafa kayar… tel: 05414408151
  facebook: https://www.facebook.com/login/reauth.php?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fupdate_security_info.php%3Fwizard%3D1#!/mustafa.kayar.39750

  eposta= must19_@msn.com

 4. Az bir parayla düzenli günlük geliriniz olsun istermisiniz ne bayilik parası ne frence parası ne dosya parası nede proje parası nede komisyon parası istemiyoruz bizim çiftlikte doğal organik özgür tavuk köy yumurtası üretiyoruz az parası olup ta ne iş yapabilirim diye düşünen ve şehirde bunalan tarıma yatırım yapmak isteyip de arazim yok diye düşünmeyin 600 dönüm tapulu arazimiz 70 bin dönüm de büyükbaş hayvan besiciliğine uygun meramız var burada sizde paranız ölçüsünde bize katılabilirsiniz verdiniz parada size bir ay gibi kısa bir sürede dönüyor kısaca size bir hesap yapalım
  örneğin bin adet tavuk alıyorsunuz tavuğun tanesi 10 Tl 1000×10 = 10 bin TL ediyor köy yumurtasının tanesi 50 KRŞ bin tavuk günlük ortalama 800 yumurta verir 800 x 500 =günlük 400 TL ediyor 400 TL de ayda 12 bin TL ediyor verdiğiniz para size kısa bir sürede dönüyor ilgilenen arkadaşlar eko tarım doğal ürünler facebook dan izleyin must19_@msn.com tel 0541 440 81 51 youtube de çorum/ sungurlu Mustafa kayar.

 5. merhabalar..
  Oncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunarım.
  Ben ıspartada 1000 adet lohman brauser yumurta tavuğu bakıyorum.Yumurta uretimi gayet iyi %75-80 verim alıyorum.Yaklasık bir yıldır sabit pazar arayışım devam edıyor. Marka olmadığım için marketlere satamıyorum.semt pazarlarını dolaşarak parakende satmaya çalışıyorum.Bu konuda onerebilecegınız bir yol varmı? toplu satış yada marketlere satabilmem için ne yapmalıyım. Simdiden teşekkür ederim. başarılarınızın devamını dilerim..

 6. biz giresunda ar-ge gurubu olarak demonstatif çalışmalara başladık. yüzde-yüz organik tavukçuluk-yumurta üretimi planladık veuygulamaya haziran 2014 de başladık. burad yazınızda organik tvukçuluk anlatılmış ancak mısır vrildiği de beliirtimiş tavuklara (mevcut sistem zaten böyle) mısırın GDOlu olduğu düşünülürse bu işin organikliği kalmaz. zaten mevcutçiftlik tavukçuluğunda kullanılan sanai yemlerinin karışımı ortalama %60-64 mısır (GDOlu) ve %14-17 soya (GDOlu)..ve diğer karışımlar. biz eşil ot ve buğday kepeği ile besliyoruz. yani GDO ve diğer dopink maddeleri asla yok. bu çalışma ülkemizde ilk. herkese saygılar. arge028@gmail.com

 7. oğal yumurta işine gireceğim bana pazarlama konusunda yardımcı olacak tabi birazda sermaye ortak arıyorum lütfen iş yapacak kişiler arasın dürüstlük prensibimdir amman yalancı zadeler gelmesin hic uğraşamam sygılarımla ilgilenen arkadaşlar mail atsın dangersayko@hotmail.com

 8. slm ıspartadan bu işi yapa n arkadaş seninle görüşmek isterdim tlf 5442021043 görüp ararsan sevinirim

 9. Sizin yumurtalar organik mi yoksa koy yumurtasi olarak mı adlandırılacak. Biliyorum ki organik hammadde bulmak çok güç ve ulkemizde sadece organik belgeli 2-3 fabrika yem uretebiliyor.Ayrica organik sertifikası almanin maliyeti 500tavuk için hiç cazip değil…

 10. Slm ben izmir kemalpaşa koyundenim ben buroyler ureticisiydim simdi yapmıyorum benim 500 mk kapalı 10 dolum acik arazi var organik yapmak istiyorum araştırma içindeyim eğer doğru bilgi alırsam bu işi yapmak istiyorum beni araya bilirseniz sizinle tanışıp belkide birlik de çalışan biliriz 0535 507 08 54

 11. ağzınıza sağlık. hobi olarak yaptığım bir işin ekonomik kazanç elde edeceğim bir işe dönüşmüş şeklini en güzel şekilde açıklamışınız. teşekkürler…

 12. çok güzel bir çalışma bu proje tam selendi ye göre ben ce gelecğin işi tütünden falan karlı bir iş

 13. ben alaagaç köyündenim izmir de oturuyorum bana yardıcı olurmusunuz arazim var ama pazar beni korkutuyor yetkili birisinin teli varmı nasıl görüşcem

 14. bi arkadaş 1 hafta önce bin tavukla başladı bu iş 20000 liraya aldı tavukları şimdi ortalama 20 koli yumurta çıkıyo oda toptan kolisi 15 liradan 300 lira yapıyo kendi piyasa sürse yirmi liradan hatta 22 liradan satabilir oda günlük en az 400 lira demek çok güzel bir para demem şu arsanız varsa bu işe 30000 lira gibi bir parayla başlayabilirsiniz

 15. Yanlis hesap 500×200:100000 x0’50 kuruştan 50000 eder
  Yem fiyatı 1 tl
  50000 kg yem yer 50000×1=50000
  50000-50000=0
  Kazanç 00000000000000
  İflas

 16. Bursada 12 dönüm arazim var tavukçuluk yapmayı düşünüyorum bilgili ve maddi yönden ortak olabilecek kişiler irtibata geçebilir 05316473261

 17. Merhabalar,
  Bursa – Görükle – Gökçeköy -Penguen Konserve fabrikası yakınında Organik tavuk yumurtası yetiştirmeye son derece uygun çiftliğimiz mevcuttur. 3500 m2 açık alanı tellerle çevrilidir.250m2 kümesi mevcutttur.Elektiriği, suyu, bir küçük bağ evi mevcuttur.Müstakil yapı olup 800mt yakınında başka işletme yoktur.
  Organik yumurta üretimini kendimiz ve yakınlarımız için yapmaktayız.Piyasaya satmak için yatırım yapmak gerekmektedir.Yatırım yapmaya niyetli kişilere Üretim -Yem-Bakım-Aşı vb konularda destek verilir.Kiralık tutulabilir yada kira vermeyeyim ortak yapalım derse o fikre de sıcak bakarız.Toplam sahamız 10500m2 olup bir bölümünü kendimiz kullanmaktayız.
  Önü açık bir iş kolu, ülkemizde organik yumurta talebi her geçen gün artmaktadır.Yatırım yapmak isteyen kişilere duyurulur. 0 532 6136115

 18. BENDE 500 TAVUK VAR ORGANIK YAYILIMDA GUNLUK 300 YUMURTA ALIYORUM AMA SETIFIKA OLMADIGIDAN DOLAYI SATMAKTA ZOLANIYORUM BANA BU SETIFIKANIN MALIYETI NEOLUR NELER YAMAMIZLAZIM KUMESTE NELER OMASI GEREKLI NERELERE BASVURMALIYIZ TF 05352646678 BANA ACI DONE BILIRMISINIZ TSKRLER

 19. Merhaba,
  Eğer borçlarını temizlemek için acil kredi ihtiyacınız veya işinizi geliştirmek için bir sermaye kredi gerekiyor mu?
  Eğer tarafından reddedilmiş
  Bankalar ve diğer mali kuruluşlar?
  Bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacım var mı?
  hepimiz mali sorunlar geçmişte yapmak için buradayız olarak artık arayın. Biz bireylere dışarı fonları kredi
  mali yardım ihtiyacı olan kötü bir kredi veya para ihtiyacı var
  % 2 oranında iş yatırım, faturaları ödemek için. Ben güvenilir ve yararlanıcı yardımda ve size bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta yoluyla bugün bize: zenithloanlimited@gmail.com

 20. tekirdag ergene velimese kasabasinda tavuk isini yapmak istiyorum ama arazim olmadigi icin yapamiyorum yardimci olabilecek varsa tlf 0532 646 4156

 21. SELAN AYDIN NAZİLLİDE 25 donum arazıde salma tavuk işi yapmaktayım nakıt sıkıntı cektıgımden ve türkıyede üretımı olmayan yeşil yumurta üretmekteyım sermaye darlıgından ürettıgım yumurtaları internetten cok talep olmasına ragmen sadece yem ve gıderler icin bir kısmını internetten tanesını 10 tl den satıyorum diger satmadıgım yumurtaları kulucka makinamda yavru uretmekteyım kasım aralık ayına kadar hedefim 800 1000 cıvarında yavru önümüzdekı sezon enaz günlük 400 500 yumurta uretmektir türkiyede olmayanı uretmek az sermaye ile para kazanmak isteyen ortak güvenilir arkadaş arıyorum 05304261690 tlf dan arayabılir ben ismail

 22. arkadaşlar gezen köy tavuk yumurtası izmir…1 koli 30 adet 12 tl..ayrıca toptan alım fiyatlarında 10,50 dan veririm..ilgilenen arkadaşlar bu telden ulaşabilir..0553 336 66 29 ömer bey

 23. USD Tavukçuluk dan alınan 600 yarka tavuk belirtilen sürede yumurta yapmaması üzerine tahlile götürüldü alınan raporla da tespit olunduğu üzerine hayvanların kuluçka döneminde hastalığa yakalandıkları anlaşılmıştır. Konu USD Tavukçuluğa iletilmiş firma hatasını kabul ederek bedelsiz vermek üzere ölümlerden arta kalan 380 tavuğu geri almıştır.Firma Ağustos ayında USD Tavukçuluğa ait antetli bir makbuzla geri aldığı hastalıklı tavukların yerine yenilerini Eylül ayı başında hastalıklı olmayan yenileri ile değiştireceğine dair bir makbuz vermişse de üzerinden 2 ay geçmesine rağmen sözünde durmadı. Konu ile ilgili olarak USD Tavukçuluk tarafımızdan mahkemeye verilmiştir. USD tavukçuluk utanmalı

 24. Merhaba ben izmirden 10 dönüm zeytinligim var tavuk işi yapmak istiyorum biraz sermayemde var ama zamanım kısıtlı bu işi yapmak isteyen veya bu konuyla ilgili bilhi alışverisi yapmak.isteyen bana ulaşabilir 05423811749

 25. Bir işletme kredisi için arıyorsunuz? bireysel kredi, ev kredisi, araba kredisi, öğrenci kredi, borç konsolidasyonu kredileri, teminatsız krediler, risk sermayesi, vs .. herhangi bir neden veya bir banka veya finans kurumu tarafından kredi reddedildi. Ben işletmeler ve bireyler için% 3 faizli kredilerin düşük ve uygun faiz oranı, bir James Parker, ben özel bir kredi duyuyorum. ilgi olurdu? Bize bugün ve bugün için kredi almak: happyloanlink@outlook.com

  http://happyloanlink.yolasite.com/

 26. ben bu işe başlamak istiyorum desem bana nasıl yardımcı olacaksınız bu danişmanlığın maliyeti nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.